Публікації працівників прокуратуриПрокуратура протидіє незаконному бурштиновому промислу

Газета «Сарненські новини»

Взаємовідносини між людиною і природою — найбільша проблема сьогодення. Сторіччями люди не замислюючись над наслідками своїх дій вирубують ліси, забруднюють довкілля тощо. Тільки тепер ми починаємо розуміти, що лише зміни в діяльності людини можуть врятувати навколишнє природнє середовище від катастрофи.

На території Сарненського району питання із збереження природи загострено у зв’язку із наявністю на території району значних запасів бурштину. Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» бурштин включено до переліку дорогоцінного каміння органогенного утворення, а тому добувати його без спеціального на те дозволу заборонено. Проблема незаконного видобування бурштину на території Сарненського району не є новою. Нелегально бурштин-сирець на території району добувається ще з 90-х років, проте за останні три місяці ця проблема досягла надзвичайних масштабів. Незаконному видобуванню бурштину крім об’єктивних факторів, таких як залягання на незначній глибині в легкодоступних для видобування умовах сприяють і суб’єктивні умови, в т.ч. недосконалість законодавства про надра.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» видобуток дорогоцінного каміння органогенного утворення провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензій, одержаних у порядку, встановленому законодавством.

Для отримання ліцензії на видобування бурштину або іншого дорогоцінного каміння, суб'єкт підприємництва повинен подати до Міністерства фінансів України заяву відповідної форми до якої додаються нотаріально завірені копії свідоцтва про державну реєстрацію, як суб'єкта підприємництва та копії документів, що засвідчують рівень його освіти і кваліфікації, копія реєстраційного посвідчення Державної пробірної палати України чи регіонального державного управління пробірного нагляду, копію ліцензії Держкомгеології України на експлуатацію родовищ корисних копалин. Крім того на реалізацію дорогоцінного каміння та його оброку необхідно окремі дозволи. Така процедура у свою чергу унеможливлює отримання вказаних дозволів пересічними громадянами.

Як наслідок поширились факти незаконного видобутку бурштину фізичними особами відповідальність за які передбачена ст.240 КК України.

Зокрема за 2013-2014 роки, Сарненським РВ УМВС України в Рівненській області та прокуратурою Сарненського району розпочато 153 кримінальні провадження за вказаною статтею. Із 56 направлених до суду кримінальних проваджень розглянуто 38, до винних осіб застосовані покарання передбачені санкцією статті, у тому числі у вигляді позбавлення волі на строк до 3 років.

Необхідно зазначити що кримінальним кодексом України передбачено і більш суворі міри покарання за незаконний видобуток бурштину вчинений повторно або на території чи об’єктах природно-заповідного фонду України аж до позбавлення волі на строк до 5 років з конфіскацією незаконно добутого і знарядь видобутку. А за діяння передбачені ч.4 ст.240 КК України, зокрема незаконний видобуток бурштину, що спричинило тяжкі наслідки, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 8 років також з конфіскацією незаконно добутого і знарядь видобутку.

Для припинення незаконного видобутку бурштину, на сьогодні, одних сил працівників правоохоронних органів недостатньо, а тому прокуратурою району до співпраці залучаються працівники державної лісової охороно, спеціалісти екологічної інспекції та інспекції сільського господарства. За результатом проведення міжвідомчої наради спрямовано роботу правоохоронних органів на тісну взаємодію щодо обміну інформацією, співпрацю та вжиття вичерпних в межах компетенції спільних заходів до викриття фактів незаконного видобутку надр, вилучення всього незаконно добутого бурштину, встановлення причетних до злочину осіб та завданої довкіллю шкоди, відшкодування останньої. Крім того, з метою підвищення ефективності протидії незаконному видобутку бурштину на території району створено міжвідомчу групу по протидії незаконному видобутку бурштину, за результатами рейдів якої лише починаючи із квітня поточного року зареєстровано 15 кримінальних проваджень.

За результатами рейдових виїздів міжвідомчої групи встановлено непоодинокі факти незаконного видобутку бурштину-сирцю групами осіб в кількості понад 1000 чоловік шляхом гідророзмиву ґрунту за допомогою мотопомп на території лісового фонду ДП «Клесівське лісове господарство» зокрема Ясногірського та Федорівського лісництв.

Жителям району необхідно усвідомити, що окрім кримінальної відповідальності за незаконний видобуток бурштину , про яку вказано вище, такими діями завдається нищівна шкода навколишньому природньому середовищу.

Згідно інформації лісокористувачів, станом на 06.06.2014 на території Сарненського району незаконними діями спрямованими на видобуток бурштину пошкоджено землі лісового фонду загальною площею 211,6 га.

Так, в результаті здійснення спільного виїзду із залучення працівників Держекоінспекції та Держсільгоспінспекції проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в результаті якої здійснено обстеження земельних ділянок площею 14 га та встановлено, що у наслідок незаконного видобутку бурштину на вказаній території навколишньому природньому середовищу завдано збитків на близько 700 тис. грн. У зв’язку з цим прокуратурою Сарненського району до єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.240 КК України. Всього за результатами розслідування лише двох кримінальних проваджень за ч.4 ст.240 КК України встановлено заподіяння навколишньому природньому середовищу завдано збитків на суму понад 1 млн. грн.

Шкода що завдається навколишньому природньому середовищу в наслідок незаконного видобутку бурштину полягає в тому, що у наслідок такої діяльності здійснюється пошкодження родючого шару ґрунту, знищуються зелені насадження, територія стає непридатною для рослинництва та тваринництва, завдаються колосальні збитки екології, лісовому господарству та землі.

Для остаточного вирішення цієї проблеми громадянам необхідно усвідомити, що така незаконна діяльність серйозно порушує рівновагу природного середовища, та призводить до колосальних змін, у тому числі незворотніх.

Тому, закликаємо всіх небайдужих жителів району, громадських організацій долучитись до протидії незаконному видобутку корисних копалин загальнодержавного значення – бурштину, стати на заваді розповсюдженню цього негативного явища, знищення навколишнього природнього середовища.

При отриманні інформації або безпосереднього виявлення фактів незаконного видобутку бурштину невідкладно повідомляти підрозділи правоохоронних органів, Сарненський РВ УМВС України у Рівненській області, Прокуратуру Сарненського району по телефону довіри (тел. 2-17-15 або 2-17-11) у тому числі про факти причетності до незаконного видобутку бурштину службових осіб органів влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів.

Тільки спільними зусиллями громади, органів влади та правоохоронних органів, можливо покласти край вчиненню вказаних кримінальних правопорушень.

Тарас Куліш,
прокурор прокуратури Сарненського району


Використання матеріалів прокуратури Рівненської області
дозволяється лише за умови посилання на http://pro.gov.ua