Публікації працівників прокуратуриПосадовці часу Революції Гідності – під прицілом прокуратури

газета "Рівненська правда"

Події, пов’язані з акціями протесту на підтримку Євроінтеграції, нині в серцях кожного українця. Тоді ми не знали, що це був початок випробувань. З того часу, коли на Майдані у столиці пролилася перша кров, покладено не одну тисячу життів.

Про те, як зараз захищена країна, регіон, права і свободи громадян та чи доведені до суду кримінальні провадження, порушені під час Революції Гідності, ведемо розмову з прокурором Рівненської області Сергієм КУБРАКОМ.

– Сергію Михайловичу, яка доля кримінальних проваджень, порушених під час проведення мітингів і демонстрацій?

– Дійсно, в органах внутрішніх справ перебували кримінальні провадження, пов’язані із масовими акціями протесту на підтримку Євроінтеграції України. Усі 7 кримінальних проваджень були закриті на підставі Закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань». Мова йде про протестні акції, що відбувалися біля адмінприміщень УМВС України в області, прокуратури області, Рівненської ОДА, а також події, коли запустили в повітря за допомогою повітряних куль портрет громадянина Януковича, пошкодили майно Рівненської обласної організації «Партія регіонів». Підозра у цих кримінальних провадженнях нікому не оголошувалася, ніхто не затримувався.

– Чи покараний хтось із посадовців часу Революції Гідності?

– У прокуратурі триває робота з вивчення матеріалів для встановлення причетності посадовців органів державної влади до організації заходів із перешкоджання мирним акціям протесту. Причому результати перевірок засвідчили, що порушення таки були. Так, слідчий відділ прокуратури вже скерував до суду обвинувальний акт стосовно посадової особи одного із медичних закладів області, яка у табелі обліку робочого часу внесла недостовірні відомості про кількість відпрацьованих годин працівником, який в той час брав участь у мітингу на підтримку «антимайдану» (ознаки злочину, передбаченого ч. 1 ст. 366 ККУ).

Також прокуратура Рівненської області ініціювала перевірку дій судді Рівненського окружного адмінсуду за прийняття у грудні 2013 року рішення, яке обмежило реалізацію права людей на мирні зібрання. Відповідні матеріали знаходяться на розгляді Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції.

Встановлені випадки складання органами Державтоінспекції в області в період масових акцій Автомайдану адміністративних протоколів начебто за невиконання водіями вимог про зупинку на підставі рапортів працівників ДАІ інших областей. Наголошу, що зазначені протоколи судом закрито за відсутності події і складу адміністративного правопорушення, але все ж таки покарання працівникам Державтоінспекції в області уникнути не вдалося. За реагування прокуратури винних притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

За заявою співголови громадської організації «Майдан» у Березнівському районі розслідувалося кримінальне провадження щодо організації заступником голови Березнівської райради та директором КП «Березнівська друкарня» та відправки людей у Київ на «антимайдан». У квітні 2014 року слідчий Березнівського райвідділу міліції це кримінальне провадження закрив, але прокурор району поновив досудове розслідування.

За організацію неналежного досудового розслідування в одному із кримінальних проваджень за фактом зловживань посадовців при відправці працівників бюджетної сфери на «антимайдан», моїм наказом притягнуто до дисциплінарної відповідальності 4 працівників органів прокуратури області.

Наразі прокуратура продовжує перевіряти законність дій посадовців влади під час Революції Гідності, про результати ми інформуватимемо громадськість.

– Одна з вимог Майдану – проведення люстрації. Як виконується Закон України «Про очищення влади» у прокуратурі області?

– Процес люстрації триває. Усім відомо, що наразі ніхто з тодішнього керівництва прокуратури області не працює на посадах. На виконання вимог Закону України «Про очищення влади» проводяться перевірки відомостей стосовно прийнятих з дня набрання чинності цього Закону стажистів на посади прокурорів міськрайпрокуратур.

Моїм розпорядженням вже призначено відповідні перевірки щодо першого заступника прокурора міста Рівне, заступників прокурорів міст, районів та міжрайонних прокурорів, працівників апарату прокуратури та міськрайпрокуратур, державних службовців. Відповідне розпорядження оприлюднене на офіційному сайті прокуратури області.

–Судячи з останніх гучних затримань хабарників, можна стверджувати, що прокуратура має успіхи у боротьбі з корупцією на теренах Рівненщини?

– Саме на подоланні цього ганебного явища наполягають зараз усі міжнародні інституції та українське суспільство. Робота органів прокуратури Рівненської області та інших правоохоронних органів з питань запобігання і протидії корупції є результативною. Вже у цьому році викрито 14 корупційних кримінальних правопорушень, з них 9 фактів хабарництва. До суду скеровано вже 9 обвинувальних актів щодо осіб, які вчинили корупційні злочини.

Для порівняння: у минулому році корупційних злочинів було виявлено 6, в тому числі 5 випадків хабарництва.

Зокрема, слідчий відділ прокуратури Рівненської області скерував до суду обвинувальний акт стосовно заступника голови Рівненської ОДА, який вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди, поєднаної із вимаганням). Останній зажадав та одержав від громадянки грошову винагороду у розмірі 11 тис. дол США за сприяння у здійсненні перевезення пасажирів на приміських та міських внутрішньообласних маршрутах загального користування.

Крім того, складені 42 протоколи про вчинення адміністративних корупційних правопорушень. Судом вже притягнуто до відповідальності 25 посадовців, більшість з них – це депутати місцевих рад, які вчинили корупційні правопорушення у сфері земельних відносин.

Основною причиною корупції є тіньова економіка, яка зумовлює втрату державою надходжень до бюджету та отримання, в свою чергу, злочинцями надприбутків, частина яких йде на підкуп державних службовців, правоохоронців, суддів. А тому зусилля правоохоронних органів зосереджено й на виявленні та припиненні кримінальних правопорушень у сфері оподаткування.

Цим напрямам приділяється величезна увага, робота триває в наступальному русі.

У роботі прокуратури області не менш пріоритетний напрям – захист конституційних прав і свобод людей, зміцнення законності і правопорядку у регіоні, захист цілісності держави. Прокуратурою спільно з усіма правоохоронними органами Рівненщини вироблено узгоджені заходи, які мають вплинути на ефективність виконання визначених законом завдань і функцій, передусім, з тією метою, щоб кожен громадянин почував себе захищеним.

Марина Журдюк


Використання матеріалів прокуратури Рівненської області
дозволяється лише за умови посилання на http://pro.gov.ua