Публікації працівників прокуратуриГоловний прокурор Рівненщини Сергій Кубрак: "Вистачить нам грати на Майданах"

VSE.RV.UA, 16.03.14

Шостого березня наказом Генерального прокурора України на Рівненщину призначили нового керівника обласної прокуратури – Сергія Кубрака. Його представлення співробітникам прокуратури відбулося 12 березня. Все б нічого, лише кандидатуру Сергія Кубрака не погодили з громадськістю області, що було однією із вимог Майдану. Відтак громада вимагає від прокурора добровільного звільнення, у той час як сам він налаштований на конструктивну роботу.

Чи писатиме Сергій Кубрак заяву на звільнення, як ставиться до люстрації, яку роль відіграла ВО «Свобода» у його призначенні, які кадрові рішення прийматиме, як знаходитиме спільну мову з громадськістю та, де житиме у Рівному. Про це та інше прокурор Рівненської області Сергій Кубрак розповів в ексклюзивному інтерв’ю сайту «ВСЕ».

«Ми повинні працювати в правовому полі, інакше ми просто перетворимося у більшовиків, які діяли революційно-насильницькими методами»

- Коли Вас призначили на посаду прокурора Рівненської області та за яких умов?

- Призначення було ініціативою керівництва Генеральної прокуратури України. До мене звернувся перший заступник Генерального прокурора України Микола Голомша і запропонував мені очолити прокуратуру Рівненської області. Ми спільно тривалий час працювали, знаємо один одного, тому він сказав, що з огляду на мої професійні якості вбачає необхідність, щоб я працював у Рівненській області. Призначили мене на посаду прокурора Рівненської області 6 березня.

- Погоджуючись на цю посаду, чи знали Ви про вимоги громади Рівненщини, що кандидатури на керівні посади в області мають бути попередньо оприлюднені і призначення мають відбуватися лише після погодження їх громадськістю?

- Я не володів такою інформацією. Про це дізнався вже після свого призначення та представлення. Мені здається, що таку ініціативу досить проблематично реалізувати. До того ж, як на мене, важко визначити фаховий рівень кандидата на ту чи іншу посаду і його особисті якості не володіючи об’єктивною інформацією про цю людину. Але тут постає й інше питання – хто буде оцінювати цю людину? Кого розуміють під поняттям «громадськість»? Це мають бути конкретні люди, які мають моральне право оцінювати. Це як екзамен між учнем і вчителем. Тому мені здається, що це питання теж має підніматися. Щодо люстраційного комітету в Рівненській області, то я вважаю, що члени цього комітету мають вивчати кандидати і відправляти інформацію про ту чи іншу особу керівництву чи Генеральної прокуратури, чи МВС, чи СБУ. А також щодо осіб, які на їх думку, заслуговують на призначення на посаду прокурора області, начальника міліції, СБУ тощо. Тоді це буде конструктивно і, напевне, правильно. Але зараз люстраційний комітет перетворюється у балаган, торги, перекрикування… Постає цілком логічне запитання: чи можуть ці люди працювати конструктивно?

- Чи готові Ви заповнити анкету, запропоновану неполітичним громадським об’єднанням люстраційний комітет у Рівненській області?

- Я бачив цю анкету, але зрозумійте, що заповнення цієї анкети ніяким чином не відображає те, що це дасть громаді повну картину, що собою являє ця людина.

- Все таки, Ви готові її заповнити чи ні?

- Готовий. Але я представник державної установи і вважаю, що заповнення документів не нормативного характеру має погоджуватися з керівництвом.

- Тобто, перед заповненням цієї анкети Ви консультуватиметеся з Генеральним прокурором України?

- Так. Розумієте, ми повинні працювати в правовому полі, інакше ми просто перетворимося у більшовиків, які діяли революційно-насильницькими методами. А це дорога в нікуди і йдучи нею про ніяку зміну системи не можна говорити.

«Я не маю морального права писати заяву на звільнення»

- Як Ви ставитеся до пропозиції громади, яка була озвучена під час засідання люстраційного комітету, щоб наразі Ви написали заяву на звільнення і стали виконуючим обов’язки прокурора області до моменту ухвалення Вашої кандидатури громадськістю?

- Це знову ж таки поза правовим полем. Це тільки можна готувати листа громадськості до Генерального прокурора, у якому обґрунтовано пояснити ситуацію і висловити свої вимоги, щоб кандидатуру на посаду прокурора області було погоджено з громадськістю. Після цього, якщо генеральний прокурор прийме таку вимогу, я можу перейти в статус виконуючого обов’язки прокурора області. Але я особисто не маю морального права писати заяву на звільнення, бо на мене було покладено обов’язки і я маю їх виконувати.

- А Ви особисто, як посадова особа можете доповісти Генеральному прокурору про ситуацію, яка склалася, вимоги громадськості і узгодити з ним, що робити у цьому випадку?

- Давайте будемо працювати конструктивно. Для чого це робити? На мене покладена відповідальність за стан законності в регіоні, дотримання прав людини та організації розслідування злочинів, які чинилися і відповідно реагувати на них. Зараз в області без прокурорського нагляду належним чином не розслідуються кримінальні справи, що ускладнює криміногенну ситуацію. Тут потрібно брати і працювати. Адже не можна залишати відомство без керівника, бо це призводить до дестабілізації ситуації. Зараз у багатьох районах області потрібне термінове прокурорське реагування щодо розслідування низки кримінальних проваджень. Інакше, хто розслідуватиме кримінальні справи, які мають корупційну складову, даватиме оцінку посадовим особам, які чинили порушення, будучи при владі? Зараз люди хочуть результату щодо всіх цих злочинів, притягнення до відповідальності винних осіб, а разом з тим, працювати в нормальних умовах не дають. Тому я вважаю, що громадськість має дати час новим керівника для роботи і тоді час все покаже.

«Не варто брати хабарів і не зловживати, щоб подавати приклад підлеглим»

- Як Ви плануєте організувати свою роботу на найближчий час?

- Я думаю, що нам потрібно знайти порозуміння з громадськістю. Потрібно, щоб був конструктивний діалог, без емоцій, а з виваженим оцінюванням ситуації. - Яким чином Ви плануєте знайти це порозуміння з громадськістю?

- По-перше, якщо є гострі питання, які накопичилися за попередній період, то потрібно приходити, писати відповідні заяви і проводитиметься розслідування. Зараз ключовим питанням є повернення довіри до правоохоронних органів, яка втрачена.

- Як Ви плануєте боротися з порушеннями в органах прокуратури Рівненщини. Зокрема, зловживаннями, в певних випадках бездіяльністю, хабарництвом, корупцією з боку самих працівників відомства?

- Перш за все, самому не брати хабарів і не зловживати, подаючи приклад своїм підлеглим. Це як на мене ключове, адже починати потрібно із себе. Тоді я матиму моральне право вимагати такого ж підходу від співробітників.

- Чи будете Ви приймати кадрові рішення найближчим часом?

- Вони вже відбуваються. Зараз я розглядаю особові справи деяких співробітників і планую рішення щодо перестановки кадрів. Зокрема, призначення на посади апарату прокуратури області. Це будуть зміни деяких районних керівників прокуратури, вивчаючи криміногенну ситуацію. А саме, приймаючи такі рішення я враховуватиму, як вони розслідували кримінальні провадження, здійснювали прокурорський нагляд тощо. Ці питання потрібно вивчати. Наприклад, зараз розглядається кримінальна справа по факту вчинення протиправних дій проти працівника прокуратури. Під час цього візиту на місці, начебто, не було керівника районної прокуратури. Ми перевірятимемо, де він був у цей час і чому. Адже по суті відбулося приниження працівника прокуратури. З цього приводу мною призначено службову перевірку. Також, нібито, є інформація, що і міліція приходила туди. Тому перевірятиметься чи це дійсно так. Якщо так, то чому керівник Рівненського райвідділу не повідомив прокурора району про візит. За результатами службового розслідування буде прийнято рішення відповідає чи ні прокурор Рівненського району займаній посаді. Окрім того, порушено кримінальне провадження за фактом незаконних дій працівників міліції, які прийшли у приміщення районної прокуратури. Але до вивчення і перевірки цього питання потрібно підійти об’єктивно.

- Чи буде проведено службову перевірку щодо дій самого прокурора Рівненської районної прокуратури Андрія Таргонія, який власне займався справою про вбивство. Зокрема, тоді постало питання про затягування ним подання клопотання до суду про обрання міри запобіжного засобу особі, підозрюваній у вчиненні злочину. А після візиту громадськості він відразу подав клопотання до суду. Як Ви можете прокоментувати цю ситуацію?

- Давайте повернемося до цього запитання пізніше після вивчення ситуації та матеріалів службового розслідування та матеріалів відповідних кримінальних проваджень.

«Прокурором області став не за партійною квотою»

- Є інформація, що посаду прокурора Рівненської області було по партійній квоті віддано ВО «Свобода». Чи можете Ви це підтвердити чи спростувати? А також, яке відношення Ви маєте до цієї політичної сили?

- Я позапартійний і ніколи не був у жодній партії. Я взагалі не визнаю партійний підхід до кадрових рішень. Я не маю ніякого відношення до ВО «Свобода». Мені посаду прокурора Рівненської області запропонував Микола Голомша. Він знає мене по роботі, як людину, бо доручав досить складну і відповідальну справу по вивченню геноциду в Україні. То до чого тут партійна квота?

- Яка Ваша думка з приводу останніх подій, що відбуваються в Україні? Адже зараз, хоча про це офіційно й не говориться, фактично введений військовий стан.

- Я можу сказати свою думку не як посадова особа, а як громадянин. Я вважаю, що загальна ситуація впливає на настрої і стани в тому чи іншому регіоні, і навпаки – те, що відбувається в Україні, дає привід Росії на нас дивитися, як на людей, які здатні творити державу. Це продовження неконструктивної діяльності громадськості в такий спосіб призводить до оцінки нас ззовні як таких, що мало здатні до державотворення. На жаль, це так. Тому, я думаю, що ми самі даємо привід говорити зараз Росії, що «українці без царя в голові» і їм би тільки мітингувати, порядку немає, все розбалансоване». У нас зараз хаос, а, де хаос – порядку не буде.

- Які Ваші політичні погляди?

- Мені здається, що є розуміння пріоритетів і світоглядні речі. Політика це нижчий рівень, ніж світогляд. А світогляд, як на мене, є двох спрямувань – паразитичний і творчий. У кожному з нас вони можуть поєднуватися і щось переважати. Донині в Україні система була паразитична, і вона не давала створювати умови для реалізації творчого начала в людині.

«Заяву на звільнення напишу лише за наказом Генпрокурора»

- На люстраційному комітеті Вас представляв громадськості голова Рівненської ОДА Сергій Рибачок. Власне, чия ініціатива була прийти на засідання люстраційного комітету – Ваша, його чи громадськості?

- Напередодні до мене прийшли представники люстраційного комітету і запросили на засідання. Я погодився.

- Як складаються Ваші робочі стосунки з головою Рівненської ОДА Сергієм Рибачком?

- Поки що у мене немає можливості повноцінно працювати, напевне, і в нього теж. Тому я вважаю, що зараз потрібно дати можливість державним органам і структурам нормально запрацювати. Адже в такому режимі говорити про якийсь результат важко.

- Якщо громадськість наполягатиме, щоб Ви написали заяву на звільнення, чи готові Ви на цей крок?

- Якщо буде звернення громадськості до Генерального прокурора щодо мого звільнення і переведення на в. о. прокурора Рівненської області, я буду діяти згідно рішення Генерального прокурора. Особисто я не прийматиму жодних рішень з цього приводу. Я підтримаю позицію Генерального прокурора щодо цього. - Чи готові Ви при потребі прийти на Народне віче і розповісти громаді про себе, щоб люди підтримали Вас?

- Я думаю, що вистачить нам грати на Майданах, потрібно вже почати працювати. Ми говоримо, що потрібно змінювати систему, але для цього треба ж щось робити.

- Що саме потрібно зробити, щоб змінити систему?

- Змінювати треба в собі – відношення до людей, до себе. Мені здається, що тут проблема в духовності і саме в ній ключ до нормального життя. Я вважаю, що зараз нам треба заспокоїтися і почати нормально жити, працювати. А, щоб запустити цей механізм, потрібно починати із себе.

- Ви зазначали під час засідання люстраційного комітету, що після розслідування справи щодо правової оцінки визнання голодомору як явища геноциду українського народу, Вас звільнили. Чому?

- Це була доволі не проста справа і після того, як я представив її результати Генеральному прокурору, Миколу Голомшу понизили у посаді. Також була проведена реорганізація прокуратури, після якої скоротили мою посаду та звільнили з органів прокуратури. Адже керівництво відомства було протилежної думки щодо цієї справи. Це було влітку 2010 року.

- Чим Ви займалися, у період, коли не працювали в правоохоронних органах?

- Після звільнення у 2010 році, рік не працював у правоохоронних органах. У цей час допомагав брату, у нього будівельний і деревообробний бізнес. Також надавав приватні юридичні консультації. Наприкінці 2011 року працевлаштувався в антимонопольний комітет. Влітку 2013 року звільнився з антимонопольного комітету. Впродовж останніх кількох місяців не працював в правоохоронних органах.

«Службову квартиру в Рівному не отримуватиму»

- Чи користуєтеся Ви службовим автомобілем?

- У прокурора і першого заступника є службові автомобілі, це необхідно для роботи. Зараз я користуюся цим авто у робочих цілях. Їздити на цій машині додому в Київ я не буду.

- Де Ви плануєте жити у Рівному?

- Першу ніч після призначення я ночував у готелі. Зараз шукаю квартиру, яку можна взяти в оренду. До речі, вартість оренди квартири у Рівному мене вразила – занадто високі ціни.

- Ви казали, що наразі Ваша родина проживає у Києві. Чи не плануєте, щоб вони переїхали до Вас у Рівне?

- Так, моя дружина і четверо дітей зараз проживають у Києві. Звичайно, хотілося б, щоб вони переїхали у Рівне. Але я розумію, що буде не зовсім правильно відривати їх від комфортних умов, звичного життя, школи друзів… Це тягне за собою багато негативу щодо моєї сім’ї.

- Чи не думаєте Ви отримати службову квартиру?

- Оскільки я не маю наміру перевозити у Рівне сім’ю, то квартири отримувати не буду.

«Я визнаю авторитет істини, але не істину авторитету»

- Розкажіть про свою сім’ю. Ви зазначали, що у Вас четверо дітей, якого вони віку?

- Взагалі у мене шестеро дітей. Дві доньки – 25-річна Валентина і 22-річна Марія від першого шлюбу та двоє синів і дві доньки від другого шлюбу. Зокрема, 14-річна донька Атея, 12-річний син Яромир, 10-річна дочка Леля та найменший син Северин, якому два з половиною роки. Вони зараз разом з моєю дружиною та її батьками проживають у приватному будинку в Києві.

- У Ваших дітей доволі незвичні імена… Звідки вони походять?

- З історії. Я цікавлюся історією і вважаю, що звідти потрібно черпати інформацію для майбутнього. Тому й імена дітей обирав за таким принципом. - Як Ваша дружина ставиться до того, що Ви зараз відірвані від сім’ї і працюєте так далеко від дому?

- З розумінням. Ми любимо один одного, а робота далеко від дому – це випробування. Це для чогось потрібно, для певного особистого росту, реалізації. Вона знає, що я не можу сидіти дома.

- А чим займається Ваша дружина?

- Вона виховує дітей, а це нелегка робота.

- Чим Ви керуєтеся по життю?

- Знаєте, у мене є декілька життєвих кредо. Зокрема, я притримуюся думки – якщо не я, то хто? Адже є різні ситуації, коли потрібно брати відповідальність на себе. Також я вважаю, що людина, яка прийшла у світ, повинна пізнати істину. Я визнаю авторитет істини, але не істину авторитету. Істина не йде від керівника, тому я не керуюся принципом, що «начальник завжди правий». Істина – є істина не залежно від займаних посад і вона не вирішується там, де голосніше кричать. Хоча зараз відбувається саме таке встановлення істини.


Використання матеріалів прокуратури Рівненської області
дозволяється лише за умови посилання на http://pro.gov.ua