Роз'яснюємо законодавствоРоз’яснення законодавства щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів

21 січня цього року прийнято закон  України  "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України  щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв та  тютюнових  виробів", яким вносяться зміни і доповнення до ряду законів, які врегульовують питання споживання і продажу пива, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Крім того, посилено відповідальність за порушення встановлених норм. Зокрема, встановлено обмеження щодо споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів.

При цьому законодавець надає визначення, що слід розуміти під поняттям " слабоалкогольні напої, пиво та пиво безалкогольне".

Так, -  слабоалкогольні напої - алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць  та  екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 куб.  см,  виготовлені на основі водно-спиртової    суміші    з     використанням     інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів,  насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю;

пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий напій,  отриманий під   час   бродіння   охмеленого   сусла  пивними  дріжджами,  що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2203 ( 2371а-14 );

пиво безалкогольне -  насичений  діоксидом  вуглецю  пінистий напій,   одержаний  під  час  бродіння  охмеленого  сусла  пивними дріжджами з об'ємною часткою спирту  не  більш  як  0,5  відсотка, отриманий  шляхом діалізу або переривання головного бродіння,  або виготовлення пивного сусла зі зниженою  часткою  сухих  речовин  у початковому  суслі,  що  відноситься  до товарної групи УКТ ЗЕД за  кодом 2202 ( 2371а-14 )".

Отже, забороняється споживання   пива    (крім    безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв:      1) у закладах охорони здоров'я;      2) у навчальних та освітньо-виховних закладах;      3) у    громадському    транспорті    (включаючи    транспорт міжнародного сполучення),  на  зупинках  транспорту,  у  підземних переходах;      4) у закладах культури;      5) у  закритих  спортивних  спорудах (крім пива у пластиковій тарі);     6) у ліфтах і таксофонах;      7) на дитячих майданчиках; 8) на спортивних майданчиках; 9) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.

Забороняється куріння тютюнових виробів:  1) у ліфтах і таксофонах;   2) у закладах охорони здоров'я;  3) у навчальних та освітньо-виховних закладах; 4) на дитячих майданчиках;  5) на спортивних майданчиках;  6) у під'їздах жилих будинків; 7) у підземних переходах; 8) у    громадському    транспорті    (включаючи    транспорт

міжнародного сполучення).

Забороняється, крім спеціально відведених  для  цього  місць, куріння тютюнових виробів:

1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;     5) у приміщеннях підприємств,  установ  та  організацій  всіх форм власності.

У місцях   та  закладах,  де  куріння  заборонено,  має  бути розміщена наочна інформація,  яка складається із графічного  знака про   заборону   куріння   та   тексту   такого  змісту:  "Куріння заборонено!".

У спеціально  відведених  для  куріння  місцях   розміщується наочна  інформація,  яка  складається  із  відповідного графічногознака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

У закладах   громадського  харчування  відводиться  не  менше 50 відсотків   площі   торгових   залів   таких    закладів    для обслуговування осіб, які не курять.

Власник або  уповноважені  ним  особи чи орендарі відповідних споруд,  окремих приміщень зобов'язані відвести  спеціальні  місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму,  а також розмістити  наочну  інформацію про  розташування  таких  місць та про шкоду,  яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.

 

У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак  із текстом такого змісту:  "Місце для куріння" та інформація про шкоду,  яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових  виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради  в  межах  відповідної  адміністративної   території   можуть заборонити  або  обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі),  алкогольних,  слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів";

За необладнання спеціально   відведених  для  куріння  місць  та нерозміщення наочної інформації, як встановлено законодавством, суб’єкти господарювання сплачуватимуть штраф у розмірі   - 3400 гривень".

Крім того, встановлено наступні обмеження щодо продажу пива (крім                    безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів:

Забороняється продаж пива  (крім  безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та тютюнових виробів:

1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років;  3) у  приміщеннях   та  на  території  навчальних  закладів, закладів охорони здоров'я;  4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють  торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами,  а також у відповідних відділах (секціях)  універсальних торговельних організацій;      5) у  закритих  спортивних  спорудах (крім пива у пластиковій тарі);    6) з торгових автоматів;  7) на полицях самообслуговування (крім  тютюнових  виробів  у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива);   8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;      10) з рук;      11) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Забороняється продаж   товарів   дитячого   асортименту,   що імітують тютюнові вироби.

Продавець пива    (крім    безалкогольного),     алкогольних, слабоалкогольних   напоїв   або   тютюнових  виробів  зобов'язаний отримати  у  покупця,  який  купує  пиво  (крім  безалкогольного), алкогольні  напої,  слабоалкогольні  напої  або  тютюнові  вироби, паспорт або інші документи,  які підтверджують вік такого покупця, якщо у   продавця   виникли   сумніви   щодо  досягнення  покупцем 18-річного віку.

У разі відмови покупця  надати  такий  документ  продаж  пива (крім безалкогольного),  алкогольних,  слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів такій особі забороняється.

За порушення вказаних обмежень до суб’єктів господарювання  застосовуватимуться  фінансові санкції у виді  штрафу в розмірі 6800 грн.

 

Статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП)у зв’язку з цим встановлюються наступна відповідальність.

Штраф  від  тридцяти  до  ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить  від 510 до 1700 гривень,  накладатиметься за:

1) порушення  працівником  підприємства  (організації)  торгівлі або  громадського   харчування   правил   торгівлі   пивом   (крім безалкогольного),   алкогольними,   слабоалкогольними   напоями  і тютюновими   виробами,    а    саме:    торгівля    пивом    (крім безалкогольного),   алкогольними,  слабоалкогольними  напоями  або тютюновими виробами в приміщеннях або на  територіях,  заборонених законом,  або  в  інших  місцях,  визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування,  як таких,  де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними,  слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена,  а так  само  торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями  або  тютюновими  виробами  через  торгові   автомати   чи неповнолітніми    особами, а    також  продаж   пива   (крім безалкогольного),  алкогольних,   слабоалкогольних   напоїв   або тютюнових  виробів  особі,  яка  не  досягла 18 років,  або продаж тютюнових виробів в упаковках,  що містять менш як 20 сигарет  або цигарок, чи поштучно (крім сигар).

2) за  торгівлю   пивом  (крім   безалкогольного),  алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, -  накладатиметься штраф від 510 до  850 гривень    з  конфіскацією предметів торгівлі.

 

3) Якщо ж особа протягом  року вже  піддавалась адміністративному стягненню за  правопорушення, вказані у пунктах 1 та  2, і знову вчинила аналогічний проступок, то  вона підлягає  накладенню   штрафу від  2550 до 4250 гривень  з конфіскацією  предметів торгівлі.

Статтею 178 КУпАП передбачається відповідальність за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у                  громадських місцях у п'яному вигляді .

1)Так, за розпивання    пива   (крім   безалкогольного),   алкогольних, слабоалкогольних   напоїв   на   вулицях,  у  закритих  спортивних спорудах,  у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи   транспорт   міжнародного   сполучення)   та  в  інших заборонених   законом   місцях,   крім   підприємств   торгівлі  і громадського   харчування,   в   яких  продаж  пива,  алкогольних, слабоалкогольних  напоїв  на  розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, -   особа  попереджається або  на неї накладається штраф від   17 до 85 гривень.

2) Якщо ті  самі  дії,  вчинені  особою повторно   протягом   року   після застосування заходів адміністративного стягнення, - то на  неї    накладається  штраф   від  51  до  119 гривень.

3) За вчинення особою дій, що вказані у пунктах 1 і  2, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання  пива   (крім  безалкогольного),    алкогольних, слабоалкогольних  напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, - то така особа несе покарання у виді  штрафу в  розмірі  від  102  до  136 гривень  або застосовуються виправні роботи на  строк  від  одного  до  двох  місяців  з  відрахуванням двадцяти процентів заробітку, а у  виняткових  випадках,  якщо  за обставинами справи і з урахуванням  особи  порушника  застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт  на строк до п'ятнадцяти діб.

Крім того, внесено зміни до статті 179 КУ п АП, яка встановлює відповідальність за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних  напоїв на виробництві.

Так, відтепер за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних  напоїв  на  виробництві  (на  робочих  місцях, у приміщеннях  і на території підприємств, установ, організацій) або перебування на роботі в нетверезому стані, -  на  особу  накладається  штраф  від   51  до   85 гривень.

Якщо ж   майстри,  начальники дільниць, змін, цехів та інші керівники брали участь  у  розпиванні  з підлеглими їм працівниками пива (крім безалкогольного),  алкогольних,   слабоалкогольних   напоїв   на виробництві  або не вживали   заходів до відсторонення від роботи осіб,  які перебувають у нетверезому стані,  або приховували випадки розпивання  пива  (крім  безалкогольного),  алкогольних, слабоалкогольних напоїв чи появи на  роботі  в  нетверезому  стані підлеглих їм працівників, - вони нестимуть відповідальність у виді    штрафу  від   68 до 102 гривень.

Розглядати справи про вчинення вищевикладених правопорушень уповноважені     Адміністративні  комісії  при  виконавчих  органах сільських, селищних,  міських   рад, органи внутрішніх справ, органи захисту прав споживачів та суди згідно з визначеною компетенцією.

Підрозділ з питань правового забезпечення прокуратури області

Використання матеріалів прокуратури Рівненської області
дозволяється лише за умови посилання на http://pro.gov.ua