Роз'яснюємо законодавствоНабрав чинності Закон "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження"

9 березня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)".

Даним законом викладається в новій редакції Закон України "Про виконавче провадження", вносяться зміни до таких кодексів, як Цивільний процесуальний, Господарський процесуальний, адміністративного судочинства, Кримінальний , Кримінально-процесуальний та інших, а також до законів України "Про державну виконавчу службу", "Про банки і банківську діяльність" та інших, в частині, яка стосується вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) та підвищення правового і соціального статуту працівників органів державної виконавчої служби.

Нова редакція закону змінює роль боржника у виконавчому провадженні. Якщо попередня редакція закону надавала боржнику законні можливості для ухилення від виконання судових рішень - фактично кожна процесуальна дія повинна була погоджуватись державним виконавцем з боржником, то новою редакцією пропонується відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця. Тільки суд, який виносив рішення, може вирішувати можливість або неможливість його виконання.

У новій редакція закону передбачено новий механізм реалізації та оцінки арештованого державним виконавцем майна. Нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські та річкові судна реалізовуватимуться виключно на прилюдних торгах (аукціонах). В інших випадках реалізація майна допускається на комісійних засадах.

Процедура примусового виконання рішення буде прискорена. Зокрема державному виконавцю надається право безпосереднього доступу до електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно та кошти боржників, що дасть можливість оперативного звернення стягнення на це майно. Крім того, законом передбачено підвищення розміру штрафів за невиконання рішення суду. Законом пропонуються заходи, покликані змінити ставлення до державного виконавця як до представника влади. Зокрема, це встановлення відповідальності за чинення державному виконавцеві перешкод, погрозу його життю, здоров'ю, майну під час виконання ним своїх службових обов'язків, а також підвищення його соціальної захищеності.

Також вирішено проблему неузгодженості норм Закону України «Про виконавче провадження» з нормами інших законодавчих актів у частині організації примусового виконання рішень, в тому числі це стосується процесуальних кодексів в частині організації виконання окремих категорій рішень, процедури винесення цих рішень та звернення їх до виконання.

Підрозділ з питань правового забезпечення прокуратури області


Використання матеріалів прокуратури Рівненської області
дозволяється лише за умови посилання на http://pro.gov.ua