Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів прокуратури області у 2017 році

01 лютого 2018

Рівненська обласна рада

Упродовж 2017 року органами прокуратури області реалізовано комплекс заходів, спрямованих на ефективне виконання передбачених законом функцій та завдань в умовах складної суспільно-політичної ситуації у регіоні.

З метою узгодження позицій та поєднання зусиль, підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та корупції в регіоні проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів області.

Питання протидії незаконному видобутку бурштину у північних районах регіону, яке потребувало вжиття правоохоронцями узгоджених заходів, розглянуто на спільній нараді за участі керівників правоохоронних та контролюючих органів.

Завдяки вжитим прокуратурою області управлінським, організаційним та координаційним заходам правоохоронними органами області підвищено ефективність захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави.

Забезпечено на належному рівні ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, здійснення процесуального керівництва прокурорами досудовим розслідуванням та ефективне використання у кримінальному процесі інститутів укладення угод про примирення та визнання винуватості, а також запобіжних заходів, не пов’язаних із позбавленням волі.

В минулому році в Єдиному реєстрі досудових розслідувань  зареєстровано 23272 (в 2016 році – 24170) кримінальні правопорушення, що на 3,7% менше ніж у 2016 році.

В результаті вжитих заходів на території області забезпечено зниження на 5% рівня злочинності. Менше вчинено особливо тяжких, тяжких злочинів та злочинів середньої тяжкості, істотно зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти власності, розбоїв, вимагань, шахрайств, проти безпеки руху та експлуатації транспорту, проти волі, честі та гідності, статевої свободи і недоторканості, життя та здоров’я. Активізовано роботу правоохоронних органів по виявленню злочинів у сферах незаконного обігу наркотичних засобів, господарської та службової діяльності.

Всього обліковано 11413 кримінальних правопорушень, за аналогічний період 2016 року – 12016 (або на 5% менше ніж у 2016 році).

Рівень злочинності на 10 тис. населення становить 98,2, що менше ніж в середньому по Україні – 123,3.

Головним пріоритетом прокуратури області було та залишається забезпечення завдань кримінального провадження щодо додержання прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, громадян, захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень.

Упродовж вказаного періоду часу прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво в 43838 кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими територіальних органів поліції, з них закінчено – 19604, у тому числі закрито – 16490 та скеровано до суду – 3114.

Одним із найгостріших проблемних питань в області залишається незаконний видобуток бурштину, у зв’язку з чим прокуратурою області як в 2016 так і в 2017 роках вживались додаткові заходи на даному напрямі.

У минулому році слідчими підрозділами територіальних органів поліції області розслідувалось 470 кримінальних проваджень щодо незаконного видобутку бурштину за ст. 240 КК України, з яких 45 з обвинувальними актами та угодами про визнання винуватості скеровано до місцевих судів.

Протягом 2017 року на спільних заходах у прокуратурі області за участі керівників правоохоронних органів неодноразово обговорювався стан протидії незаконному видобуванню, скуповуванню, переміщенню та контрабанді бурштину в Рівненській області, за результатами яких вживались конструктивні узгодженні заходи, спрямовані на підвищення координації та ефективності діяльності правоохоронних органів.

Так, вказане питання обговорено 18.01.2017 на спільній, а також 23.02.2017 та 27.07.2017 на координаційних нарадах керівників правоохоронних органів області.

За результатами проведення нарад вивчено стан досудового розслідування та здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях за фактами незаконного видобутку бурштину, а також проведено перевірки додержання законодавства при реєстрації заяв та повідомлень за фактами вчинення правопорушень, передбачених ст. 240 Кримінального кодексу України (порушення правил охорони та використання надр).

Відповідно до наказу ГУ Національної поліції в Рівненській області № 390 від 01.03.2017 на території Сарненського району впродовж минулого року проводив роботу оперативний штаб.

З метою виявлення фактів перевезення бурштину-сирцю, мотопомп, іншого приладдя та зброї організовано посилене патрулювання території м. Сарни та дороги державного значення Київ-Чоп.

Крім того, у провадженні органів поліції перебувало 274 кримінальні провадження за ст. 198 КК України за фактами заздалегідь не обіцяного придбання, отримання, зберігання бурштину, одержаного злочинним шляхом.

До суду для розгляду по суті скеровано 2 таких провадження.

В цілому, завдяки вжитим спільним, скоординованим заходам значно активізовано роботу з вилучення незаконно видобутого бурштину-сирцю та відповідного технологічного обладнання.

У розслідуваних кримінальних провадженнях вилучено та визнано речовими доказами 64 одиниці автотранспорту, 158 мотопомп та понад 2,5 т бурштину – сирцю.

За участі прокурорів судом також розглянуто 2 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях за фактами кримінальних правопорушень у сфері незаконного експорту лісопродукції.

У кримінальних провадженнях, які розслідуванні у 2017 році встановлено матеріальних збитків на суму 28,3 млн. грн., з метою забезпечення відшкодування заподіяних збитків під час досудового слідства накладено арешт на майно обвинувачених на суму понад 38,3 млн. гривень.

До суду з обвинувальними актами територіальними органами поліції скеровано 2828 кримінальних проваджень (+29% в порівнянні з 2016 роком).

Впродовж 2017 року прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 143 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у області.

До суду процесуальними керівниками скеровано 18 кримінальних проваджень (2016 – 14), із яких 14 – з обвинувальним актом (2016 – 12), із них з угодою – 4 (2016 – 3). Також, до суду направлено 4 клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності (2016 - 2).

Так, минулого року до суду скеровано 2 кримінальні провадження за ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів), 2 кримінальні провадження за ст. 205 КК України, 4 - за ст. 205-1 КК України (фіктивне підприємництво), в той час як впродовж 2016 року – жодного.

Активізовано роботу щодо викриття фактів діяльності підпільних цехів  (в тому числі міжрегіонального характеру). Зокрема, скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні зазначеної категорії за фактом вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) у якому вилучено товарно-матеріальних цінностей та алкогольної продукції на суму понад 1,4 млн. гривень. 

У розслідуваних СУ ФР ГУ ДФС у Рівненській області кримінальних провадженнях забезпечено відшкодування встановлених збитків в сумі 6,1 млн. гривень.

Прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 144 кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими органів Служби безпеки України в області. Досудове слідство закінчено у 23 таких провадженнях.

До суду з обвинувальним актом процесуальними прокурорами скеровано 20 проваджень (2016 – 16), ще 1 провадження направлено з клопотанням про звільнення особи від відповідальності. Питома вага обвинувальних актів скерованих до суду складає 87%.

Вжитими заходами в 2017 році викрито та припинено діяльність трьох груп осіб, які займались незаконним переміщенням через кордон України псевдоефедриновмісних пігулок, обіг яких заборонено.

Загалом, в минулому році до суду направлено 7 обвинувальних актів за фактами контрабанди, а саме: 3 – за ст. 201 КК України; 4 – за ст. 305 КК України; 5 – ст. 263 КК України; 3 – ст. 258 – 3 КК України; 2 – ст. 333 КК України, а також по 1 – ст. ст. 110, 328, 366 КК України.

Процесуальними прокурорами скеровано до суду обвинувальний акт стосовно службової особи органу безпеки за фактами розголошення нею державної таємниці за ч. ч. 1, 2 ст. 328 КК України, який розглянуто та затверджено угоду про визнання винуватості.

Судом постановлено обвинувальний вирок стосовно мешканця м. Києва, який перемістив через митний кордон України старовинний меч Х століття та відповідно до висновку експерта є оригінальним, рідкісним та належить до культурних цінностей України.

Правоохоронними органами області упродовж 2017 року знешкоджено 7 (у 2016 – 4) організованих груп, кримінальні провадження відносно них скеровано до суду з обвинувальними актами, у складі 32 осіб (2 - з корумпованими зв’язками).

У кримінальних провадженнях вказаної категорії, які розслідувані у минулому році встановлено матеріальних збитків на суму 1,7 млн. гривень.

З метою забезпечення відшкодування заподіяних збитків під час досудового слідства накладено арешт на майно обвинувачених на суму понад 16,5 млн. гривень.

Крім того, впродовж 12 місяців 2017 року територіальними органами поліції в області у бюджетній системі скеровано до суду 15 проваджень проти 3 у 2016 році; про корупційні правопорушення, 29 проти 13 у 2016 році; у сфері земельних відносин, 5 проти 3 у 2016 році; у сфері службової діяльності, 30 проти 13 за 2016 рік; щодо незаконних оборудок у лісовій сфері направлено до суду 17 проваджень, з них 2 щодо службових осіб лісгоспів за фактами розтрати майна та службової недбалості (лише 9 проваджень скеровано до суду у цій сфері за 2016 рік).

Слідчими органів прокуратури області розслідувалось 326 кримінальних проваджень, з яких закінчено – 222, у тому числі закрито – 200, направлено до суду – 22. Питома вага проваджень із прийнятим процесуальним рішенням складає 68%.

До суду направлено обвинувальні акти у 22 кримінальних  провадженнях, з них з угодами про визнання винуватості – 10 та з угодою про примирення – 1.

Активізовано роботу на пріоритетних напрямах, упродовж 2017 року закінчено 2 провадження про злочини у сфері незаконного видобутку бурштину, до суду скеровано 1 обвинувальний акт про злочини, вчинені у складі організованої злочинної групи, 2 - про злочини у сфері незаконного використання земель та лісів, 1 – про особливо тяжкі злочини, а саме, за фактом умисного вбивства вчиненого працівником прокуратури.

Виходячи з конституційних повноважень, основні зусилля органів прокуратури спрямовані на те, щоб результати судового розгляду кримінальних проваджень сприяли забезпеченню правопорядку в суспільстві, невідворотності покарання за вчинення кримінальних правопорушень, відновленню порушених прав і законних інтересів громадян та держави.

Так, процесуальними прокурорами забезпечено підтримання публічного обвинувачення у 2391 кримінальному провадженні, у тому числі з постановленням обвинувальних вироків – 1816.

Разом з тим, мало місце набрання чинності судовими рішеннями з реабілітуючих підстав (законної сили набрали виправдувальні вироки стосовно 12 осіб).

Протягом 12 місяців 2017 року органами прокуратури області вживались заходи представницького характеру з метою захисту інтересів держави в суді.

Зокрема, розпочато 26 кримінальних проваджень, пред’явлено позовів на суму 286,5 млн. грн., судами задоволено позовів на суму 163,5 млн. грн., добровільно відшкодовано за закритими справами 11 млн. грн., реально виконано рішень суду на 60,8 млн. гривень.

Загальна площа повернутих протягом 2017 року земель становить 1 969 га.

Зокрема, рішенням господарського суду Рівненської області від 18.12.2017 задоволено позов першого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави та зобов’язано ТзОВ «Фортек Груп» повернути Державному підприємству «Дослідне господарство «Білокриницьке» Інституту сільського господарства Західного Полісся НААН України землі сільськогосподарського призначення загальною площею 972,5 га, вартістю 33,3 млн. гривень.

Також, рішенням господарського суду Рівненської області від 10.07.2017 у справі №918/33/17 задоволено позов заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської ОДА до Неньковицької сільської ради, ФГ «Сосно», визнано незаконним та скасовано рішення, визнано недійсним договір та повернуто водний об'єкт площею             233 га, вартістю 7,3 млн. гривень.

Незважаючи на вжиті органами прокуратури Рівненської області координаційні заходи, що спрямовані на профілактику правопорушень серед неповнолітніх, упродовж 2017 року на території області на 8,6% (201 проти 185) збільшилась кількість кримінальних правопорушень, учинених неповнолітніми або за їх участю у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Ювенальними прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 209 кримінальних провадженнях, закінчено 148 (або 70,8%) кримінальних проваджень (за аналогічний період 2016 року 190 або 68,4%).

До суду з обвинувальним актом скеровано 142 (за аналогічний період 2016 року – 148) кримінальні провадження, у тому числі з угодами про примирення – 15 (24). Крім того, направлено 3 клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності на загальних підставах та 6 – клопотань про застосування заходів виховного характеру.

За результатами здійснення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян прокурорами внесено 34 вказівки, які розглянуті та задоволені, до відповідальності притягнуто 11 посадових осіб.

Станом на 31.12.2017 у слідчому ізоляторі перебувало – 2 неповнолітніх. Всі засуджені з Дубенської виховної колонії переведені до інших установ виконання покарань.

Органами прокуратури області вживались дієві заходи щодо захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства засобами представницького характеру. Особливу увагу приділено поверненню у державну та комунальну власність незаконно приватизованих та переданих в оренду приміщень та земельних ділянок дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів, а також визнанню недійсними процедур та договорів, укладених за результатами здійснення публічних закупівель.

Для прикладу, постановою Вищого господарського суду України від 20.11.2017 задоволено касаційну скаргу заступника прокурора Рівненської області скасовано постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 18.07.2017 та залишено в силі рішення господарського суду Рівненської області від 28.02.2017, яким задоволено позов заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі ДНЗ «Рівненське вище професійне училище ресторанного сервісу і торгівлі» до РВ ФДМУ по Рівненській області та ФОП Шалухи В.П., визнано недійсним договір оренди та зобов’язано повернути приміщення навчального закладу вартістю 162 тис. гривень.

Крім того, рішенням господарського суду Рівненської області від 28.11.2017, задоволено позов керівника Сарненської місцевої прокуратури, визнано недійсними результати процедури відкритих торгів на закупівлю туристичного автобуса для перевезення дітей, укладеного між управлінням освіти виконавчого комітету Вараської міської ради та ПП «ВТК «Дельфін», стягнуто з останнього 1,5 млн. грн. на користь управління освіти виконавчого комітету Вараської міської ради.

Загалом, на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства заявлено 37 позовів на суму 7 млн. 750 тис. грн., задоволено та припинено проваджень у зв’язку з добровільним виконанням – 27 позовів на 3 млн. 871 тис. гривень. Реально виконано рішень судів на суму 1 млн. 298 тис. гривень. Розпочато 8 кримінальних проваджень та поновлено права 1 877 дітей.

Прокуратурою області впродовж 2017 року вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

Так, за результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 177 письмових вказівок. На виконання вимог 156 вказівок вжито заходи до усунення виявлених порушень та 115 винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, приведено у відповідність до вимог законодавства 5 наказів установ виконання покарань та документацію 6 ЛКК закладів МОЗ України.

Упродовж 2017 року прокурором прокуратури Рівненської області з міжнародно-правових доручень проведено результативні заходи, спрямовані на забезпечення належної організації роботи у галузі міжнародного співробітництва і правової допомоги у кримінальних провадженнях.

Так, прокуратурою області опрацьовано 49 запитів про міжнародне співробітництво під час кримінального провадження. До іноземних компетентних установ скеровано 18 запитів правоохоронних органів про міжнародну правову допомогу.

У порядку екстрадиції прокуратурою Рівненської області передано до іноземної держави (Республіка Білорусь) 1 громадянина, ще 1 особу за результатами екстрадиційної перевірки передано іноземною державою (Арабська Республіка Єгипет) правоохоронним органам області для притягнення до кримінальної відповідальності.

Упродовж 2017 року до органів прокуратури області надійшло більше 5 тисяч звернень (5093), у тому числі понад 1,4 тисячі – до апарату регіональної прокуратури. По суті вирішено майже 3,6 тисячі звернень (3631), у тому числі, 53, які надійшли від народних депутатів України, задоволено 59  звернень (1,6%).

Незважаючи на те, що чинним Кримінальним процесуальним кодексом України регламентовано порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого (прокурора) під час досудового розслідування, поряд з цим недотримання розумних строків під час досудового розслідування та неприйняття органами поліції остаточних рішень за скаргами громадян є основними причинами того, що найбільшу кількість з вирішених становлять звернення з питань досудового розслідування (2222 звернення або 61%), з яких скарги на дії і рішення слідчих поліції – 49% (1079 звернень). Разом з тим, задоволено лише 1,9% вказаної категорії звернень (43 скарги).

З метою оперативного вирішення актуальних питань керівництвом регіональної прокуратури та місцевих прокуратур щомісяця проводяться виїзні прийоми.

Упродовж 2017 року прокурорами забезпечено право понад 1,2 тисяч громадян на особистий прийом, з яких керівництвом прокуратури області прийнято кожного 4.

Вжиті заходи за результатами розгляду заяв сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду звернення Державного банку ПАТ АБ «Укргазбанк» прокуратурою області з метою захисту інтересів держави здійснено вступ у розгляд Господарським судом справи за позовом ПАТ «Київський завод гумових та латексних виробів» до   ПП «Автоелектроапаратура», ТОВ «Автопластгума» на стороні третьої  особи – ПАТ «АБ «Укргазбанк» про визнання недійсним договору  купівлі – продажу від 27.06.2012.

Ухвалене судом рішення про відмову у задоволенні позову запобігло неповерненню на користь Державного банку кредитних коштів в сумі майже 11 млн. гривень.

В той же час позбавлення прокуратури функції так званого «загального нагляду» не зменшило кількості надходження звернень з питань нагляду за додержанням і застосуванням законів, захисту або поновлення прав громадян у не уповноваженого на це суб’єкта правовідносин. Це стало причиною скерування за належністю понад 1,4 тисяч звернень (або кожне третє) громадян до органів влади, державного нагляду та контролю, органів місцевого самоврядування.

Нерідко в зверненнях заздалегідь висловлюється прохання про надіслання органами прокуратури їх до відповідних служб. Витрачання часу на їх належне скерування позбавляє можливості оперативного поновлення порушених прав громадян.

У таких випадках працівниками прокуратури надаються обґрунтовані роз’яснення про звернення громадян за захистом своїх прав до суду, органів безоплатної правової допомоги, відповідних органів контролю тощо.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж минулого року надійшло 145 запитів у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», з яких розглянуто по суті – 114. Найчастіше запитувалась інформація з питань досудового розслідування, кадрових питань та організаційно – розпорядчої діяльності.

Прокуратурою області і надалі активно проводитиметься роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої плідної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах повноважень, визначених законодавством.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів прокуратури області активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Упродовж 2017 року прокурорами здійснено понад дві тисячі виступів у засобах масової інформації, до місцевих органів влади та місцевого самоврядування внесено 96 інформацій про результати діяльності прокуратури.

Застосовувалися різноманітні підходи донесення інформації до громадськості – проведення прес-конференцій, брифінгів, круглих столів,  прямих ефірів на телерадіомовленні, зустрічей. Використовуються у практиці можливості інформаційних технологій у форматі сучасних медіа: інформаційні повідомлення, фото- та відеоматеріали прокуратури області розміщуються на створених у facebook- та twitter сторінках, а також на відеохостингу youtube.

Забезпечується оперативне реагування на публікації засобів масової інформації про можливі порушення законності. Матеріали інформаційного моніторингу часто стають підставою для прокурорського реагування, про що інформується суспільство. Окремо відстежуються і узагальнюються публікації негативного змісту щодо діяльності правоохоронних органів з метою роз'яснення позиції прокуратури та інформування про вжиті нею заходи.

Органами прокуратури області й надалі вживатимуться заходи, спрямовані на удосконалення та підвищення ефективності роботи для забезпечення стану законності в області, реального усунення порушень, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

У відповідності до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру» прошу дану інформацію розглянути на черговому пленарному засіданні обласної ради з метою інформування населення області про результати діяльності прокуратури.

Прокуратура Рівненської області