Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів прокуратури області у 2019 році

23 січня 2020

Упродовж 2019 року органами прокуратури області реалізовано комплекс організаційно – практичних заходів, спрямованих на ефективне виконання передбачених законом функцій та завдань, вирішення проблемних для регіону питань.

З метою консолідації та поєднання зусиль, підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та корупції в області проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних відомств регіону.

Завдяки вжитим прокуратурою області управлінським, організаційним та координаційним заходам, правоохоронними органами області підвищено ефективність захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави.

Так, у минулому році в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 20838 кримінальних правопорушень, що на 1,1% більше за 2018 рік. Фактично кількість вчинених злочинів залишилась на рівні попереднього року та складає 10338 злочинів (проти 10273 у 2018 році).

Рівень злочинності на 10 тисяч населення становить 89,5, що менше ніж в середньому по Україні – 105,9.

Менше вчинено тяжких кримінальних правопорушень, умисних тяжких тілесних ушкоджень, у тому числі, що спричинили смерть потерпілого, злочинів проти волі, честі та гідності особи, власності, безпеки виробництва, громадського порядку та моральності.

Активізовано роботу правоохоронців по виявленню злочинів у сферах незаконного обігу наркотичних засобів, господарської діяльності, фактів хабарництва.

 Головним пріоритетом органів прокуратури області було та залишається додержання прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, громадян, захист особи, суспільства та держави від протиправних посягань.

Упродовж вказаного періоду прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 44690 кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими територіальних органів поліції, з них закінчено – 20626, у тому числі закрито – 17369 та скеровано до суду – 3257.

У кримінальних провадженнях, які розслідувані впродовж 2019 року завдано збитків на суму понад 18,9 млн грн, з них відшкодовано майже 9,7 млн грн та з метою забезпечення відшкодування збитків під час досудового слідства накладено арешт на майно підозрюваних на суму 11 млн гривень. Відшкодування збитків, заподіяних інтересам держави та територіальних громад, складає більше 79% (3,9 млн грн із 4,9 млн грн), тоді як у 2018 році цей показник становив 55%.

Одним із найгостріших проблемних питань в області залишається незаконний видобуток бурштину, у зв’язку з чим прокуратурою області в минулому році вживались додаткові організаційно-практичні заходи з протидії цьому протиправному промислу.

Впродовж 12 місяців 2019 року слідчими підрозділами територіальних органів поліції області розслідувалось 766 кримінальних проваджень за статтею 240 Кримінального кодексу (далі – КК) України (порушення правил охорони або використання надр), з яких 28 з обвинувальними актами скеровано до суду для розгляду по суті. Крім того, у провадженні органів поліції перебувало 259 кримінальних проваджень за статтею 198 КК України (придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом) за фактами заздалегідь необіцяного придбання, отримання, зберігання бурштину, одержаного злочинним шляхом. До суду для розгляду по суті скеровано 9 обвинувальних актів про злочини даної категорії.

На спільних нарадах у прокуратурі області за участі керівників правоохоронних органів неодноразово обговорювався стан протидії видобуванню, скуповуванню, переміщенню та контрабанді бурштину, нелегальній діяльності автозаправних станцій та автогазозаправних пунктів на території області, за результатами яких вживались конструктивні узгоджені заходи, спрямовані на підвищення координації та ефективності діяльності правоохоронних органів.

У цілому, завдяки вжитим спільним, скоординованим заходам активізовано роботу з вилучення незаконно видобутого бурштину-сирцю та відповідного технологічного обладнання.

У розслідуваних кримінальних провадженнях вилучено та визнано речовими доказами 32 одиниці автотранспорту, 78 мотопомп та майже 892 кг бурштину.

Крім того, за результатами вжитих організаційно-практичних заходів територіальними підрозділами поліції в області скеровано до суду 61 обвинувальний акт у кримінальних провадженнях про злочини у бюджетній системі, 74 – про корупційні правопорушення, 9 – у сфері земельних правовідносин, 80 – службової діяльності, 20 – щодо незаконних оборудок у лісовій галузі, з них 1 – щодо службової особи.

За закінченими кримінальними провадженнями рівень розкриття становить 50,4% (4 місце по державі) і є вищим ніж по Україні – 43,2%.

Упродовж минулого року прокурорами регіональної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 92 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у області.

Активізовано роботу із викриття злочинів, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів, а саме діяльності із незаконного виготовлення, зберігання, збуту та транспортування з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв. До суду процесуальними керівниками скеровано 15 обвинувальних актів. У розслідуваних СУ ФР ГУ ДФС у Рівненській області кримінальних провадженнях забезпечено 100 % відшкодування завданих збитків (понад 1,8 млн гривень).

Працівниками прокуратури забезпечено реалізацію повноважень прокурора у 249 кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчим відділом Управління Служби безпеки України в області. Досудове слідство закінчено у 80 провадженнях, що фактично у півтора рази більше ніж за період 2018 року. До суду скеровано 15 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях (2018 – 22).

Так, за результатами досудового розслідування до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за фактом контрабандного переміщення організованою злочинною групою через митний кордон України значних партій псевдоефедриновмісних пігулок в кількості понад 35 тисяч одиниць.

Завдяки злагодженим діям прокуратури та органу безпеки області вдалося викрити та зафіксувати факти виготовлення та збуту сильнодіючих речовин, також вчинених організованою групою, а також запобігти контрабанді цих речовин до країн Європейського союзу.

Правоохоронними органами області знешкоджено 10 організованих груп, до складу яких входило 40 осіб, та скеровано відносно них обвинувальні акти до суду. Організовані злочинні групи викрито: у сфері незаконного обігу прекурсорів, психотропних речовин та їх контрабанди – 3; за фактами готування умисного вбивства на замовлення, незаконного поводження із зброєю та пошкодження майна журналіста у зв’язку із здійсненням ним професійної діяльності; умисного вбивства на замовлення; незаконного використання знака для товарів та послуг; незаконного видобутку бурштину; умисного викрадення чужого майна; за фактами ввезення, виготовлення, збуту і розповсюдження порнографічних предметів та шахрайства – по 1.

Слідчими органів прокуратури області розслідувалось 8 кримінальних проваджень, з яких закінчено – 7, у тому числі закрито – 7 та 1 скеровано за підслідністю.

Значне зменшення кількості розслідуваних слідчими прокуратури кримінальних проваджень обумовлене законодавчими змінами до Кримінального процесуального кодексу України, ліквідацією слідчих підрозділів в системі органів прокуратури та створенням Державного бюро розслідувань.

Упродовж минулого року прокурорами забезпечено підтримання публічного обвинувачення у 2542 кримінальних провадженнях, у тому числі з постановленням обвинувальних вироків – 1743.

Через недоведенність вини обвинувачених у вчиненні інкримінованих злочинів відносно 8 осіб судами постановлено виправдувальні вироки, які набрали законної сили.

Регіональною прокуратурою опрацьовано 87 запитів про міжнародне співробітництво під час кримінального провадження. До іноземних компетентних установ скеровано 12 запитів правоохоронних органів про міжнародну правову допомогу.

Прокуратурою області вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

Так, за результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 181 письмову вказівку, на виконання вимог яких вжито заходи до усунення виявлених порушень, 139 винних службових осіб  притягнуто до дисциплінарної відповідальності, приведено у відповідність 13 актів, звільнено з дисциплінарного ізолятора 2 засуджених і 1 в’язня – з виправного центру.

Протягом 2019 року органами прокуратури області вживались заходи представницького характеру з метою захисту інтересів держави в суді.

Зокрема, прокурорами пред’явлено 44 позови на суму майже 393 млн грн, задоволено 52 позови в розмірі 382 млн грн, а також закрито провадження в справах у зв’язку з добровільною сплатою боржниками заборгованості на користь держави на суму 5,5 млн гривень. За втручання органів прокуратури повернуто, а також попереджено незаконне надання 774 га земель.

Забезпечено реальне виконання судових рішень на суму 386 млн грн з 420 млн грн, які підлягали виконанню,  або 92 %.

Як приклад,  забезпечено реальне виконання ухвали господарського суду Рівненської області від 29.07.2019 у справі № 918/169/16 та повернуто у власність державі земельні ділянки, що розташовані на території Бабинської об’єднаної територіальної громади та Горбаківської сільської ради Гощанського району загальною площею 104 га, вартістю 32,4 млн гривень.

Також, забезпечено реальне виконання рішення господарського суду Рівненської області від 17.09.2019 за позовом прокуратури області в інтересах Бабинської сільської ради Гощанського району до ПП «ОВАС» про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки, повернуто земельну ділянку площею майже 17 га вартістю більше 240 млн гривень.

Одним із пріоритетів прокурорської діяльності є захист прав і свобод дітей.

Ювенальними прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 169 кримінальних провадженнях. Досудове слідство закінчено у 114 провадженнях.

До суду з обвинувальним актом скеровано 112 кримінальних проваджень, у тому числі з угодами про примирення та визнання винуватості – 12. Крім того, скеровано 6 клопотань про застосування заходів виховного характеру.

За результатами здійснення нагляду за додержанням законів при виконанні кримінальних покарань та застосуванні інших примусових заходів щодо неповнолітніх на усунення порушень закону прокурорами внесено 32 вказівки, які розглянуто та задоволено, до відповідальності притягнуто 13 посадових осіб, винних у порушенні законодавчих приписів відносно дітей. Не допущено фактів втеч неповнолітніх з установ виконання покарань.

Органами прокуратури області вживались дієві заходи щодо захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства засобами представницького характеру.

Особливу увагу приділено зобов’язанню органів влади до вжиття заходів щодо усунення порушень вимог протипожежної безпеки у навчальних закладах області та заходів по забезпеченню безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до учбових закладів.

Загалом, на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства пред’явлено 30 позовних заяв на суму більше 9 млн грн, задоволено та припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням заборгованості по 32 позовах в розмірі більше 7 млн гривень. Реально виконано рішень судів на суму 126 тис. гривень. Розпочато 6 кримінальних проваджень.

До органів прокуратури області в минулому році надійшло понад 3,5 тис. звернень, у тому числі майже 1,5 тис. – безпосередньо до регіональної прокуратури. По суті вирішено більше 2,1 тис. звернень, у тому числі 35, які надійшли від народних депутатів України. Задоволено 22 звернення (1%).

Основну частину (62%) вирішених звернень складають скарги з питань досудового розслідування кримінальних проваджень. Поряд з цим, унаслідок поліпшення якості роботи слідчих підрозділів правоохоронних органів спостерігається тенденція до зменшення  кількості звернень даної категорії (1349 проти 1873, або на 28%). Задоволено лише 1 % таких звернень (17 скарг).

З метою оперативного вирішення актуальних питань керівництвом регіональної прокуратури та місцевих прокуратур щомісяця проводяться виїзні прийоми громадян за місцем проживання.

Упродовж 2019 року прокурорами забезпечено право понад 1000 громадян на особистий прийом.

З особистого прийому прокурорів вирішено майже кожне друге звернення. Прокурором області особисто прийнято 129 громадян, що становить майже 40% від прийнятих керівництвом регіональної та місцевих прокуратур.

Вжиті заходи за результатами розгляду заяв сприяли оперативному реагуванню на порушення вимог чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами прокуратури області розпочато 141 кримінальне провадження.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж минулого року надійшло 155 запитів у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», з яких розглянуто по суті – 128.

Найчастіше запитувалась інформація з питань організаційно-розпорядчої діяльності органів прокуратури, досудового розслідування кримінальних проваджень, які викликали суспільний резонанс та підвищену увагу громадськості, кадрових питань, надання статистичної інформації про результати роботи органів прокуратури на пріоритетних напрямах та з інших питань.

Забезпечується виконання вимог зазначеного Закону щодо оприлюднення інформації з основних питань діяльності прокуратури на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Прокуратурою активно проводиться роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої плідної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів прокуратури області активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Прокурорами здійснено 1930 виступів у засобах масової інформації, внесено в органи влади 119 інформацій.

Застосовувалися різноманітні підходи інформування громадськості шляхом проведення прес-конференцій, брифінгів, прямих ефірів на телерадіомовленні, зустрічей. Регіональна та місцеві прокуратури на власних офіційних веб-сайтах розміщують інформаційні та роз’яснювальні матеріали. Використовуються у практиці можливості інформаційних технологій у форматі сучасних медіа: інформаційні повідомлення, фото- та відеоматеріали прокуратури області наявні на створених у фейсбуці та твітері сторінках.

Матеріали інформаційного моніторингу у переважній більшості випадків стають підставою для прокурорського реагування, про що інформується громадськість. Окремо опрацьовуються публікації негативного змісту щодо діяльності правоохоронних органів з метою роз'яснення позиції прокуратури та інформування про вжиті нею заходи.

Органами прокуратури області й надалі вживатимуться заходи, спрямовані на удосконалення та підвищення ефективності роботи для забезпечення законності в області, реального усунення порушень, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

Прес-служба прокуратури Рівненської області