Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів прокуратури області у І півріччі 2020 року

27 липня 2020

Упродовж I півріччя 2020 року регіональною та місцевими прокуратурами області у взаємодії з іншими правоохоронними органами вжито низку комплексних наглядових, організаційно-практичних та управлінських заходів з метою протидії злочинності, захисту інтересів громадян та держави від протиправних посягань.

Стан протидії злочинності та корупції на території області розглянуто 29.01.2020 на координаційній нараді керівників правоохоронних органів. За наслідками обговорення розроблено план спільних заходів щодо боротьби із злочинними проявами.

В прокуратурі області створено та діє 7 міжвідомчих робочих груп з питань виявлення, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з нелегальною діяльністю автозаправних станцій та автогазозаправних пунктів; незаконною порубкою та переміщенням лісу; незаконним видобуванням, скуповуванням, переміщенням та контрабандою бурштину; протиправним виробництвом та реалізацією спирту; незаконним зайняттям гральним бізнесом; вчинених організованими групами чи злочинними організаціями та виявленням, розкриттям і розслідуванням корупційних кримінальних правопорушень.

За результатами реалізації прокуратурою спільно з іншими правоохоронними органами скоординованих заходів активізовано протидію кримінальним правопорушенням.

Так, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 9800 кримінальних правопорушень, що на 5,2% менше ніж за аналогічний період минулого року.

Рівень злочинності на 10 тис. населення становить 49,8 злочинів, що менше ніж в середньому у державі (51,6).

Менше вчинено тяжких та середньої тяжкості злочинів, знизився рівень кримінальних правопорушень, пов’язаних з посяганням на власність, громадську безпеку, порядок відправлення правосуддя.

Активізовано роботу правоохоронних органів щодо виявлення кримінальних правопорушень за фактами незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин, у сфері господарської діяльності.

Головним пріоритетом прокуратури області було та залишається додержання прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, громадян, захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень.

Упродовж вказаного періоду прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 31833 кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими територіальних органів Національної поліції. За результатами досудового слідства закінчено 9678 кримінальних проваджень, у тому числі скеровано до суду – 1640, з них з обвинувальним актом - 1506.

У завершених досудовим розслідуванням кримінальних провадженнях встановлено матеріальних збитків на суму 14,1 млн грн, з них відшкодовано 4,6 млн грн та з метою забезпечення компенсації заподіяної злочинами шкоди під час досудового слідства накладено арешт на майно обвинувачених на суму 5,3 млн гривень.

Активізовано роботу щодо виявлення та розслідування злочинів у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів.

У кримінальних провадженнях за фактами незаконного видобутку бурштину вилучено 1492 кг бурштину-сирцю, 39 мотопомп та 10 транспортних засобів.

Територіальними підрозділами поліції до суду скеровано 18 обвинувальних актів про злочини цієї категорії, у тому числі: 3 – за фактами незаконного видобутку бурштину (стаття 240 Кримінального кодексу України (далі – КК України); 14 – за фактами його незаконного зберігання (стаття 240-1 КК України) та 1 – за фактом придбання, отримання, зберігання чи збуту майна (бурштину – сирцю), отриманого завідомо злочинним шляхом (стаття 198 КК України).

До суду скеровано 43 обвинувальних акти у кримінальних провадженнях у лісовій сфері, 29 - про злочини у сфері земельних правовідносин, 41 обвинувальний акт - у кримінальних провадженнях щодо вчинення корупційних злочинів.

Збільшилась кількість направлених до суду з обвинувальним актом кримінальних проваджень щодо вчинення злочинів у бюджетній системі.

За результатами вжитих прокуратурою області спільно з іншими правоохоронними органами скоординованих заходів з метою протидії гральному бізнесу на території Рівненської області припинено діяльність 125 гральних закладів, проведено 38 обшуків, 16 оглядів, вилучено 324 одиниці комп’ютерної техніки, 844 тис. гривень, 2 чекові апарати, 3 телефони та інше майно, яке використовувалось для здійснення злочинної діяльності.

До суду з обвинувальним актом скеровано 3 кримінальні провадження, з них 2 - відносно організованих злочинних груп, до складу яких входило 6 осіб.

За результатами досудового розслідування до суду з обвинувальними актами скеровано 22 кримінальних провадження за фактами незаконного збуту наркотичних засобів та психотропних речовин.            

Переорієнтовано роботу правоохоронних органів області щодо протидії організованим формам злочинності. До суду з обвинувальними актами скеровано 7 кримінальних проваджень щодо організованих груп, до складу яких входило 28 осіб, з них: за фактами умисного викрадення чужого майна – 1; за фактами незаконних заволодінь транспортними засобами – 1; закінченого замаху на контрабанду сильнодіючих речовин – 1; у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, прекурсорів, психотропних речовин та їх контрабанди – 2 та незаконного зайняття гральним бізнесом – 2.

Прокурорами регіональної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 73 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у області. До суду з обвинувальним актом скеровано 14 кримінальних проваджень, збитки у яких відшкодовано в повному обсязі на суму 3,5 млн гривень.

Активізовано роботу із викриття злочинів, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів. Основна увага при цьому спрямована на викриття каналів протиправного надходження в область спирту та виготовлення з нього сурогатної алкогольної продукції.

 В результаті проведених обшуків у 12 кримінальних провадженнях зазначеної категорії слідчими СУ ФР ГУ ДФС у області вилучено незаконно виготовленої продукції на суму понад 32 млн грн, а саме 36 тонн спирту, майже 126 тис. пляшок горілки, 680 літрів спиртової суміші, близько 20 тис. пачок цигарок. На все вилучене майно судом накладено арешт.

Так, 30.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за частиною 1 статті 204 КК України щодо особи, яка з метою подальшого збуту зберігала 30 тонн етилового спирту, 3000 пляшок контрафактної алкогольної продукції, орієнтовною вартістю 6,4 млн гривень.

Регіональною прокуратурою спільно з територіальним підрозділом Служби безпеки в області вжито заходів для забезпечення ефективного досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Як наслідок, у 11 з них обвинувальні акти скеровано до суду для розгляду по суті, ще 1 провадження направлено до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 111 КК України.

З обвинувальними актами закінчувались кримінальні провадження про державну зраду, участь у діяльності терористичної організації «ДНР», контрабанду історичних та культурних цінностей, психотропних речовин.

У вказаній категорії кримінальних проваджень судами області ухвалено 4 обвинувальні вироки, 2 – із затвердженням угоди про визнання винуватості, та постановлено 1 ухвалу про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності.

Так, прокуратурою області підтримувалося обвинувачення у кримінальному провадженні про обвинувачення Смородінова О.Г. у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 111 КК України, а саме вчинення на замовлення представників спеціальної служби іноземної держави – ФСБ Російської області вбивства громадянина України на території міста Рівне. Вироком суду, який набрав законної сили, останнього визнано винним у вчиненні інкримінованого злочину та призначено покарання у виді позбавлення строком на 12 років.

Прокурорами регіональної прокуратури в ході процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Рівненську область, забезпечено прийняття остаточних законних рішень у 86 кримінальних провадженнях, з яких 7 скеровано з обвинувальними актами до суду.

Так, 21.04.2020 до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням начальника слідчого відділення одного із підрозділів Національної поліції у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 КК України. Встановлено, що останній, використовуючи службові повноваження за займаною посадою, одержав неправомірну вигоду в розмірі 500 доларів США за непритягнення заявника до кримінальної відповідальності.

З метою додержання прав учасників провадження, перш за все потерпілих осіб, прокурорами вживались заходи для активізації судового розгляду кримінальних проваджень про злочини правоохоронців та прийняття у них остаточних рішень. Зокрема, у поточному році судом розглянуто кримінальне провадження з ухваленням обвинувального вироку, яким колишнього начальника одного із районних відділів УМВС України в Рівненській області засуджено за частиною 2 статті 286, частиною 1 статті 135, частиною 1 статті 383 КК України за вчинення порушень правил безпеки дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого, залишення потерпілого у небезпечному для життя становищі, завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років 6 місяців з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 2 роки.

Прокурорами забезпечено підтримання публічного обвинувачення у 1669 кримінальних провадженнях, у тому числі з постановленням обвинувальних вироків – 1273.

Через недоведеність вини обвинувачених у вчиненні інкримінованих злочинів відносно 5 осіб судами постановлено виправдувальні вироки, які набрали законної сили.

Прокуратурою області вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

Проведено спільну нараду керівників правоохоронних органів та державних установ з порядком денним: «Стан додержання законодавства і прав в’язнів на охорону психічного здоров’я та протидії інфекційним захворюванням», на якій обговорено та узгоджено питання вжиття додаткових спільних заходів із протидії COVID-19 та іншим інфекційним захворюванням в установах Державної кримінально-виконавчої служби України, посилення соціально-виховної роботи та співпраці адміністрацій установ і медпрацівників з метою протидії самогубствам та вчиненню в’язнями нових злочинів, своєчасного виявлення психічних розладів у останніх.

За результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 120 письмових вказівок, на виконання вимог яких вжито заходи до усунення виявлених порушень, 106 винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, скасовано 8 актів, звільнено з дисциплінарного ізолятора виправних колоній 3 засуджених.

Органами прокуратури області вживались заходи представницького характеру з метою захисту інтересів держави в суді.

Зокрема, прокурорами пред’явлено 103 позови на суму 751,6 млн грн, задоволено позовні вимоги в розмірі 111,4 млн гривень. За втручання органів прокуратури у комунальну та державну власність повернуто 147 га земель.

Так, Здолбунівською місцевою прокуратурою пред’явлено позов в інтересах держави в особі Морозівської сільської ради Корецького району до ТОВ «Агрокорець» про визнання недійсним договору оренди та повернення землі площею 117,7 га вартістю 76,2 млн грн, який задоволений у повному обсязі та в подальшому виконаний.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 96,2 млн грн або майже 76 %.

Зокрема, забезпечено реальне виконання рішення Млинівського районного суду за позовом заступника керівника Дубенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації до Шендери С.І. про повернення земельної ділянки водного фонду загальною площею 9,1862 га вартістю 8,9 млн гривень.

Прокурори забезпечили участь у розгляді судами 152 справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, за результатами яких до відповідальності притягнуто 119 осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Серед притягнутих до відповідальності – 46 депутатів сільських, селищних, міських та районних рад, 7 посадових осіб місцевого самоврядування, 5 службовців органів поліції, 21 - державної кримінально-виконавчої служби, 37 посадових осіб юридичних осіб публічного права.

Одним із пріоритетів діяльності органів прокуратури є захист прав та інтересів дітей.

Ювенальними прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 72 кримінальних провадженнях про злочини, скоєні неповнолітніми, у 56 з яких закінчено досудове розслідування. До суду з обвинувальним актом скеровано 48 кримінальних проваджень, у тому числі з угодою про примирення – 1, та 3 клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру.

Забезпечено ефективний нагляд за додержанням законодавства та прав неповнолітніх осіб при виконані судових рішень у кримінальних провадженнях. На даному напрямі задля усунення порушень закону прокурорами внесено 22 вказівки, за результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 13 посадових осіб органів поліції та пробації. Випадків втеч, нанесення тілесних ушкоджень неповнолітнім у місцях попереднього ув’язнення не допущено.

З метою захисту державних та суспільних інтересів з питань, пов’язаних із забезпеченням прав дітей на належні і безпечні умови навчання та розвитку, недопущення дискримінації певних категорій дітей, фінансування освітніх заходів та соціальних пільг, до суду заявлено позовів на загальну суму майже 23 млн гривень.

Судами прийнято рішення про задоволення позовних вимог прокурорів, у тому числі з добровільним усуненням відповідачами порушень, які стали підставою звернення до суду, на загальну суму понад 5 млн гривень.

До органів прокуратури області надійшло понад 1,5 тис. звернень у тому числі майже 691 – до регіональної прокуратури. По суті вирішено більше 1 тис. звернень, у тому числі 25, які надійшли від народних депутатів України, задоволено 9 звернень.

Основну частину вирішених звернень складають скарги з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (57%).

Прокурорами забезпечено право 292 громадян на особистий прийом. Прокурором області особисто прийнято 71 громадянин.

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами прокуратури області розпочато 42 кримінальних провадження.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж І півріччя поточного року надійшло 92 запити у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Найчастіше запитувалась інформація з питань організаційно-розпорядчої діяльності органів прокуратури, досудового розслідування кримінальних проваджень, які викликали суспільний резонанс та підвищену увагу громадськості, кадрових питань, надання статистичної інформації про результати роботи органів прокуратури на пріоритетних напрямах та з інших питань.

Забезпечується виконання вимог зазначеного Закону щодо оприлюднення інформації з основних питань діяльності прокуратури на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Прокуратурою активно проводиться роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої плідної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів прокуратури області активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Задля формування в суспільстві об’єктивної думки щодо діяльності органів прокуратури вжито заходів для налагодження ефективної комунікації із засобами масової інформації та органами влади з метою своєчасного доведення до відома громадськості інформації про найбільш важливі аспекти діяльності прокуратури.

Так, органами прокуратури області протягом 1 півріччя 2020 року здійснено 1316 виступів у засобах масової інформації, в органи влади внесено 54 інформаційних документа.

Регіональною та місцевими прокуратурами застосовуються можливості сучасних технологій для швидкого та ефективного донесення актуальних відомостей до громадян. Інформація щодо результатів роботи прокуратури розміщується на власних офіційних веб-сайтах в інтернеті. Органи прокуратури присутні у соціальних мережах, зокрема фейсбуці та твітері, де на власних сторінках розміщують інформаційні та роз’яснювальні матеріали на теми, що становлять громадський інтерес.

Органами прокуратури області й надалі докладатимуться максимальні зусилля для забезпечення ефективного виконання визначених законом повноважень з метою захисту інтересів держави, суспільства та громадян від протиправних посягань.

Прес-служба прокуратури Рівненської області