Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів Рівненської обласної прокуратури у 2020 році

21 січня 2021

Упродовж 2020 року обласною та місцевими прокуратурами у взаємодії з іншими правоохоронними органами вжито низку комплексних наглядових, організаційно-практичних та управлінських заходів з метою протидії злочинності, захисту інтересів громадян та держави від протиправних посягань.

У минулому році в межах триваючого реформування органів прокуратури України утворено Рівненську обласну прокуратуру. На даний час триває атестація прокурорів місцевих прокуратур, по завершенню якої розпочнуть роботу окружні прокуратури, утворені у відповідності до нового адміністративно-територіального устрою області.

З метою консолідації та поєднання зусиль, підвищення ефективності діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності та корупції проведено 3 координаційні наради керівників правоохоронних відомств регіону.

В обласній прокуратурі створено та діє 14 міжвідомчих робочих груп, зокрема з питань виявлення, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним видобуванням, скуповуванням, переміщенням та контрабандою бурштину; незаконною порубкою та переміщенням лісу; нелегальною діяльністю автозаправних станцій та автогазозаправних пунктів; протиправним виробництвом та реалізацією спирту; незаконним зайняттям гральним бізнесом; корупційних кримінальних правопорушень; вчинених організованими групами та злочинними організаціями та з інших питань.

За результатами реалізації прокуратурою спільно з іншими правоохоронними органами скоординованих заходів активізовано протидію кримінальним правопорушенням.

Так, в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 19330 кримінальних правопорушень, що на 7,2% менше ніж за 2019 рік.

Рівень злочинності на 10 тис. населення становить 82,6 злочинів, що менше ніж в середньому у державі (86,4).

Менше вчинено особливо тяжких та тяжких злочинів. Знизився рівень кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи; особистих прав і свобод громадян; пов’язаних з посяганням на власність, у тому числі крадіжок, грабежів та розбоїв; довкілля; громадську безпеку; порядок відправлення правосуддя.

Активізовано роботу правоохоронних органів щодо виявлення кримінальних правопорушень у сферах господарської діяльності, незаконного збуту наркотичних засобів та психотропних речовин.

Головним пріоритетом органів обласної прокуратури було та залишається додержання прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження, громадян, захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень.

Упродовж вказаного періоду прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у майже 49 тис. кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими підрозділами та підрозділами дізнання територіальних органів Національної поліції. З них закінчено 19,8 тис. кримінальних проваджень, у тому числі скеровано до суду – 3263, з них з обвинувальним актом – 2934.

У завершених досудовим розслідуванням кримінальних провадженнях встановлено матеріальних збитків на суму 28,6 млн грн, з яких відшкодовано 8,2 млн грн та з метою забезпечення компенсації заподіяної шкоди накладено арешт на майно обвинувачених на суму 15 млн гривень.

Завдяки поєднанню зусиль та застосуванню сучасних платформ міжвідомчої співпраці забезпечено ефективну протидію кримінальним правопорушенням корупційної спрямованості та у бюджетній системі. За процесуального керівництва прокурорів територіальними підрозділами Національної поліції до суду скеровано 75 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях у сфері корупції та 72 – щодо кримінальних правопорушень у бюджетній галузі.

Активізовано роботу щодо виявлення та розслідування злочинів у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів.

У кримінальних провадженнях за фактами незаконного видобутку бурштину вилучено майже 2,8 тонни бурштину-сирцю, 86 мотопомп та 26 транспортних засобів. Територіальними підрозділами поліції до суду скеровано 41 обвинувальний акт про злочини за фактами незаконного видобування, зберігання та інших протиправних операцій з бурштином.

Збільшилась кількість направлених до суду з обвинувальним актом кримінальних проваджень у лісовій (57) та земельній (42) сферах.

За результатами вжитих прокуратурою області спільно з іншими правоохоронними органами скоординованих заходів з метою протидії гральному бізнесу на території Рівненської області припинено діяльність 125 гральних закладів, проведено 38 обшуків, 16 оглядів, вилучено 324 одиниці комп’ютерної техніки, 844 тис. гривень, 2 чекові апарати, 3 телефони та інше майно, яке використовувалось для здійснення злочинної діяльності. До суду з обвинувальним актом скеровано 3 кримінальні провадження даної категорії.

Підвищено ефективність роботи правоохоронців щодо протидії організованим формам злочинності. За процесуального керівництва прокуратури до суду з обвинувальними актами скеровано 10 кримінальних проваджень щодо організованих груп, до складу яких входило 40 осіб, з них: у сфері незаконного обігу прекурсорів, психотропних речовин та їх контрабанди – 1; умисного викрадення чужого майна – 1; за фактами незаконного заволодіння транспортними засобами – 1; протиправного виробництва, виготовлення та збуту лікарських засобів – 1; незаконного видобування та зберігання бурштину – 1; обігу наркотичних засобів – 2; щодо незаконного зайняття гральним бізнесом – 2 та за фактами вимагання майна – 1.

Прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 98 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в області. До суду з обвинувальним актом скеровано 19 кримінальних проваджень, збитки у яких відшкодовано в повному обсязі на суму 3,5 млн гривень.

Істотно посилено роботу із викриття злочинів, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів. Основну увагу при цьому спрямовано на викриття каналів протиправного надходження в область спирту та виготовлення з нього сурогатної алкогольної продукції.

В результаті проведених обшуків у кримінальних провадженнях зазначеної категорії слідчими фіскальної служби за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури вилучено незаконно виготовленої продукції на суму понад 62,5 млн грн, а саме 96 тонн спирту, 103 тонни лікеро-горілчаних виробів, 40,5 тис. пачок цигарок. На все вилучене майно судом накладено арешт.

Обласною прокуратурою спільно з територіальним підрозділом Служби безпеки в області вжито заходів для забезпечення ефективного досудового розслідування у кримінальних провадженнях. Як наслідок, 15 з них скеровано до суду.

З обвинувальними актами закінчувались кримінальні провадження про державну зраду, участь у діяльності терористичної організації «ДНР», контрабанду історичних та культурних цінностей, психотропних речовин.

Прокурорами обласної прокуратури в ході процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Рівненську область, забезпечено прийняття остаточних законних рішень у 192 кримінальних провадженнях, з яких 11 скеровано з обвинувальними актами до суду.

Для розгляду по суті до суду направлялись кримінальні провадження відносно працівників поліції, лісової охорони, служби з надзвичайних ситуацій та фіскальної служби.

Прокурорами забезпечено підтримання публічного обвинувачення у 3581 кримінальному провадженні, у тому числі з постановленням обвинувальних вироків – 1632.

Через недоведеність вини обвинувачених у вчиненні інкримінованих злочинів відносно 6 осіб судами постановлено виправдувальні вироки, які набрали законної сили.

Обласною прокуратурою вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

За результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 222 письмові вказівки, на виконання вимог яких вжито заходи до усунення виявлених порушень, 164 винні службові особи притягнуто до дисциплінарної відповідальності, скасовано 13 актів, звільнено з дисциплінарних ізоляторів виправних колоній 3 засуджених.

Крім того, прокуратурою області 26.06.2020 проведено спільну нараду керівників правоохоронних органів та державних установ, на якій розглянуто питання додержання законодавства і прав в’язнів на охорону психічного здоров’я та протидії інфекційним захворюванням, вжиття додаткових заходів із протидії захворюванню на COVID-19 та іншим інфекційним хворобам в установах кримінально-виконавчої служби, посилення соціально-виховної роботи та співпраці адміністрацій установ і медпрацівників з метою протидії самогубствам та вчиненню в’язнями нових злочинів, своєчасного виявлення психічних розладів у останніх.

Визначені нарадою заходи сприяли недопущенню розповсюдження COVID-19 в установах ДКВС області. Так, за час пандемії цією хворобою у легкій формі перехворіло всього 4 засуджених.

Органами обласної прокуратури вживались заходи представницького характеру з метою захисту інтересів держави в суді.

Прокурорами пред’явлено 126 позовів на суму 953,8 млн грн, з яких вже задоволено позовні вимоги в розмірі 580,2 млн гривень. За втручання органів прокуратури у комунальну та державну власність повернуто 1328 га земель.

Зокрема, рішенням господарського суду Рівненської області від 22.09.2020 задоволено позов обласної прокуратури в інтересах Рівненської обласної ради до КП «Рівненська обласна клінічна лікарня», ТзОВ «Форестал сервіс» про визнання недійсним договору на виготовлення проектної документації по об’єкту «Реконструкція будівель (даху, утеплення фасадів, часткова заміна вікон та дверей) благоустрій території КП «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради по вул. Київська, 78-г, в м. Рівне» із вартістю визначених договором послуг – 1,4 млн гривень.

Також, обласною прокуратурою пред’явлено позов в інтересах держави в особі Рівненської обласної державної адміністрації до СФРГ «Ферма Співака» про розірвання договорів оренди, повернення земельних ділянок та водного об’єкта, загальною площею 273,2 га, вартістю 179,4 млн гривень.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 528,2 млн грн або майже 87,1 % від суми, що перебувала на виконанні.

Зокрема, 29.12.2020 виконано рішення господарського суду Рівненської області від 16.10.2020 у справі № 918/198/20, яким задоволено позов заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури в інтересах Рівненської ОДА до ФОП Жовклого В.М. про зобов’язання повернути земельну ділянку, загальною площею 774,76 га, та водний об’єкт, вартістю 285,3 млн гривень.

Прокурори забезпечили участь у розгляді судами 250 справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, за результатами яких до відповідальності притягнуто 189 осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Серед притягнутих: 70 депутатів сільських, селищних, міських, районних рад, 30 посадових осіб державної лісової охорони, 27 посадових осіб органів державної кримінально-виконавчої служби, 8 службових осіб районних державних адміністрацій, 16 посадових осіб місцевого самоврядування, 19 посадових осіб юридичних осіб публічного права та 19 посадових осіб інших органів державної влади, контролю і правоохоронних органів.

Важливим пріоритетом діяльності органів прокуратури є захист прав та інтересів дітей.

Завдяки скоординованим профілактичним заходам обласної прокуратури, підрозділів інших правоохоронних відомств, органів державної влади та місцевого самоврядування суттєво знизився рівень дитячої злочинності. Неповнолітніми вчинено 131 кримінальне правопорушення, що на 21% менше періоду 2019 року. З 143 до 103 зменшилась також кількість дітей, що вчинили злочини.

Ювенальними прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у 124 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, скоєні неповнолітніми. За результатами досудового розслідування до суду з обвинувальними актами скеровано 91 кримінальне провадження, 8 кримінальних проваджень – з клопотаннями про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності, 11 – для вирішення питання застосування примусових заходів виховного та медичного характеру.

Забезпечено ефективний нагляд за додержанням законодавства та прав неповнолітніх осіб при виконані судових рішень у кримінальних провадженнях. На даному напрямі задля усунення порушень закону прокурорами внесено 27 вказівок, за результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 17 посадових осіб органів поліції та пробації. Випадків втеч, нанесення тілесних ушкоджень неповнолітнім у місцях попереднього ув’язнення не допущено.

З метою захисту державних та суспільних інтересів з питань, пов’язаних із забезпеченням прав дітей на належні і безпечні умови навчання та розвитку, недопущення дискримінації певних категорій дітей, фінансування освітніх заходів та соціальних пільг до суду заявлено позовів на загальну суму майже 23,6 млн грн. Судами вже прийнято рішення про задоволення позовних вимог прокурорів на загальну суму понад 15,2 млн гривень.

При здійсненні функції представництва інтересів держави в сфері охорони дитинства прокурорами встановлено, що у 34 об’єднаних територіальних громадах не утворено передбачені законом служби у справах дітей. Для усунення вказаних порушень прокуратурою заявлено до відповідних органів місцевого самоврядування 7 позовів, з яких 1 судом уже розглянуто та задоволено, ще до 6 ОТГ скеровано листи з пропозицією виконати вимоги закону самостійно.

До органів обласної прокуратури надійшло майже 3 тис. звернень, з яких більше третини безпосередньо до обласної прокуратури. По суті вирішено майже 1,8 тис. звернень, у тому числі 41, які надійшло від народних депутатів України, задоволено 21 звернення.

Основну частину вирішених звернень складають скарги з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (59%).

Прокурорами забезпечено право 339 громадян на особистий прийом. Керівником обласної прокуратури особисто прийнято 79 громадян.

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами прокуратури області розпочато 83 кримінальних провадження.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж 2020 року надійшло 157 запитів у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Найчастіше запитувалась інформація з питань організаційно-розпорядчої діяльності органів прокуратури, досудового розслідування кримінальних проваджень, які викликали суспільний резонанс та підвищену увагу громадськості, кадрових питань, надання статистичної інформації про результати роботи органів прокуратури на пріоритетних напрямах та з інших питань.

Забезпечується виконання вимог зазначеного Закону щодо оприлюднення інформації з основних питань діяльності прокуратури на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.

Прокуратурою активно проводиться роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої конструктивної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів обласної прокуратури активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Задля формування в суспільстві об’єктивної думки щодо діяльності органів прокуратури та стану законності вжито заходів для налагодження ефективної комунікації із засобами масової інформації та органами влади з метою своєчасного доведення до відома громадськості інформації про найбільш важливі аспекти діяльності прокуратури.

Так, органами обласної прокуратури протягом минулого року здійснено 2480 виступів у засобах масової інформації, в органи влади внесено 92 інформаційних документи.

Обласною та місцевими прокуратурами застосовуються можливості сучасних технологій для швидкого та ефективного донесення актуальних відомостей до громадян. Інформація щодо результатів роботи прокуратури розміщується на власних офіційних веб-сайтах в інтернеті. Органи прокуратури присутні у соціальних мережах, зокрема фейсбуці та твітері, де на власних сторінках розміщують інформаційні та роз’яснювальні матеріали на теми, що становлять громадський інтерес.

Органами прокуратури й надалі докладатимуться максимальні зусилля для забезпечення ефективного виконання визначених законом повноважень з метою захисту інтересів держави, суспільства та громадян від протиправних посягань.

Інформація направляється для відома та забезпечення взаємодії з органами виконавчої влади в питаннях додержання законності.

Відділ організаційного та правового забезпечення
Рівненської обласної прокуратури