Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів Рівненської обласної прокуратури у І півріччі 2021 року

27 липня 2021

Упродовж І півріччя 2021 року в умовах реформування прокуратур первинної ланки обласною прокуратурою спільно з іншими правоохоронними органами вживалися цілеспрямовані заходи для забезпечення належного виконання визначених законом повноважень.

З 15 березня поточного року розпочали роботу 5 окружних прокуратур області. Завдяки вжитим організаційним та управлінським заходам забезпечено наступність у реалізації прокурорських повноважень та безперервність цього процесу за умов припинення діяльності місцевих прокуратур.

З метою забезпечення комплексності у протидії злочинності, узгодженості в діяльності правоохоронних відомств регіону, усунення паралелізму в їх роботі проведено 1 координаційну нараду.

Крім того, проблемні питання протидії кримінальній протиправності у сфері охорони навколишнього природного середовища, перспективні напрями ефективної взаємодії правоохоронних органів у цій галузі обговорено 26.05.2021 на спільній нараді керівників правоохоронних та інших державних органів Рівненської області, за результатами якої узгоджено заходи, спрямовані на запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень вищевказаної категорії, усунення заподіяної ними шкоди.

В обласній прокуратурі утворено та діє 13 міжвідомчих робочих груп, зокрема з питань виявлення, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконними операціями з бурштином, лісом, землею, бюджетними коштами, протиправним зайняттям гральним бізнесом, у сфері протидії корупції, вчинених організованими групами та злочинними організаціями та з інших питань.

За результатами реалізації прокуратурою спільно з іншими правоохоронними органами скоординованих заходів забезпечено цілеспрямовану протидію кримінальній протиправності.

За вказаний період на території області вчинено 5160 кримінальних правопорушень, що на 10% менше ніж у І півріччі минулого року. Рівень злочинності на 10 тис. населення становить 45 кримінальних правопорушень та є дещо меншим ніж в середньому в державі (45,8).

Менше вчинено тяжких злочинів. Знизився рівень кримінальних правопорушень проти волі, честі та гідності особи; статевої свободи та статевої недоторканості особи; пов’язаних з посяганням на власність, у тому числі крадіжок, грабежів, розбоїв, вимагань, шахрайств; безпеки руху та експлуатації транспорту.

Активізовано роботу правоохоронних органів щодо виявлення кримінальних правопорушень у сферах незаконного збуту наркотичних засобів та психотропних речовин, порушення правил охорони або використання надр та фактів хабарництва.

Головним пріоритетом органів обласної прокуратури було та залишається додержання прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження, громадян, захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень.

Упродовж вказаного періоду прокурорами здійснювалось процесуальне керівництво у майже 32 тис. кримінальних провадженнях, які розслідувались слідчими підрозділами та підрозділами дізнання територіальних органів Національної поліції. З них закінчено понад 10 тис. кримінальних проваджень, у тому числі скеровано до суду з обвинувальним актом – 1511.

У завершених досудовим розслідуванням кримінальних провадженнях встановлено матеріальних збитків на суму 18,5 млн грн, з яких відшкодовано 3,7 млн грн та накладено арешт на майно обвинувачених на суму понад 44,5 млн гривень.

Завдяки поєднанню зусиль та застосуванню сучасних платформ міжвідомчої співпраці забезпечено ефективну протидію кримінальним правопорушенням корупційної спрямованості та у бюджетній системі. За процесуального керівництва прокурорів територіальними підрозділами Національної поліції до суду скеровано 50 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях у сфері корупції та 15 – щодо злочинів у бюджетній системі.

У сфері земельних правовідносин до суду з обвинувальним актом направлено 25 кримінальних проваджень.

Активізовано роботу щодо виявлення та розслідування злочинів у сфері екології і незаконного використання природних ресурсів.

Територіальними підрозділами поліції у кримінальних провадженнях за фактами незаконного видобутку бурштину та протиправних операцій з ним вилучено 881 кг бурштину – сирцю, 87 мотопомп та 16 транспортних засобів.

За процесуального керівництва прокурорів до суду скеровано обвинувальні акти у 32 кримінальних провадженнях у сфері охорони та використання надр.

Для прикладу, у червні до суду направлено 1 кримінальне провадження з обвинувальним актом за фактом придбання та зберігання бурштину, законність якого не підтверджується відповідними документами, загальною масою 835 кг, ринковою вартістю 11,9 млн грн, що становить значний розмір.

З початку поточного року до суду з обвинувальними актами направлено 43 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення у лісовій сфері, з них: 17 – про незаконну порубку лісу; 1 – за фактом службової недбалості в частині незабезпечення охорони та захисту лісонасаджень від незаконних порубок та 25 – крадіжки лісопродукції.

Вжито заходів протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Зокрема, до суду скеровано з обвинувальним актом 2 кримінальні провадження про такі злочини, а також 2 кримінальні провадження – за фактами використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів.

Приділена увага протидії кримінальним правопорушенням у кредитно-фінансовій сфері, до суду з обвинувальним актами скеровано 2 кримінальні провадження даної категорії, з них 1 – зі збитками, завданими кримінальним правопорушенням на загальну суму 2,2 млн гривень.

Також направлено до суду з обвинувальним актом 1 кримінальне провадження за фактом неправомірного використання майна, наданого Національній академії аграрних наук України.

Підвищено ефективність роботи правоохоронців щодо протидії організованим формам злочинності. За процесуального керівництва прокуратури до суду з обвинувальними актами скеровано 10 кримінальних проваджень про злочини, вчинені у складу злочинних угрупувань, усіма правоохоронними органами регіону: підрозділами Національної поліції – 5, Служби безпеки України – 2, Державної фіскальної служби – 2 та Державного бюро розслідувань – 1.

Зокрема, організовані злочинні групи викрито у таких сферах: незаконного обігу наркотичних засобів – 2; пов’язаних з незаконним видобутком та реалізацією бурштину – 3; за фактами незаконного позбавлення волі та катування – 1; незаконного зберігання та збуту підакцизних товарів – 2; незаконної порубки лісу – 1; створення, керівництва злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участі в ній – 1.

Прокурорами обласної прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у 83 кримінальних провадженнях, розслідуваних слідчими слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС в області. До суду з обвинувальним актом скеровано 14 кримінальних проваджень, збитки у яких відшкодовано в повному обсязі на суму 4,6 млн гривень.

Істотно посилено роботу із викриття злочинів, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів. Основну увагу при цьому спрямовано на викриття каналів протиправного надходження в область спирту та виготовлення з нього сурогатної алкогольної продукції.

В результаті проведених обшуків у кримінальних провадженнях зазначеної категорії слідчими фіскальної служби за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури вилучено незаконно виготовленої продукції на суму понад 21,4 млн грн, а саме 57 тонн спирту, 34 тонни лікеро-горілчаних виробів та спиртосуміші, 43 тис. пачок цигарок. На вилучене майно судом накладено арешт.

Обласною прокуратурою спільно з територіальним підрозділом Служби безпеки в області вжито заходів для забезпечення ефективного досудового розслідування у кримінальних провадженнях відповідної категорії. Як наслідок, 12 з них скеровано до суду.

З обвинувальними актами закінчувались кримінальні провадження про державну зраду, участь у діяльності терористичних організаціях «Л/ДНР», контрабанду культурних цінностей, психотропних та отруйних речовин.

Прокурорами обласної прокуратури в ході процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими Державного бюро розслідувань, забезпечено прийняття остаточних законних рішень у 125 кримінальних провадженнях, з яких 14 скеровано з обвинувальними актами до суду.

Для розгляду по суті до суду направлялись кримінальні провадження відносно працівників поліції, виправної колонії, державного агентства рибного господарства та лісової охорони.

Загалом, за процесуального керівництва органів прокуратури області у кримінальних провадженнях встановлено 23300 тис. грн збитків, у тому числі інтересам держави та територіальних громад – 10932 тис. грн. Відшкодовано в ході досудового розслідування – 8508 тис. грн, зокрема інтересам держави та територіальних громад – 5674 тис. грн. Прокурорами в порядку представництва інтересів держави в суді пред’явлено 14 позовів про стягнення 766 тис. грн невідшкодованих збитків, розглянуто та задоволено 13 на суму 656 тис. грн, реально повернуто до державного та місцевих бюджетів 438 тис. гривень.

За вказаний період за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційних інстанціях 2057 кримінальних проваджень, у тому числі з постановленням 877 обвинувальних вироків.

Законної сили набрали реабілітуючі рішення стосовно 5 осіб у кримінальних провадженнях.

Обласною прокуратурою вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

За результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 132 письмові вказівки, на виконання вимог яких вжито заходи до усунення виявлених порушень, 98 винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, скасовано 8 актів, звільнено з дисциплінарних ізоляторів виправних колоній 2 засуджених.

Органами обласної прокуратури реалізовано комплекс заходів з метою захисту інтересів держави в суді представницькими засобами.

Прокурорами пред’явлено 54 позови на суму 1249,4 млн грн, з яких вже задоволено позовні вимоги в розмірі 276,8 млн гривень. За втручання органів прокуратури у комунальну та державну власність повернуто 83 га земель.

Зокрема, рішенням господарського суду Рівненської області від 22.06.2021 у справі №918/201/21 задоволено позов Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі ГУ Держгеокадастру у Рівненській області до ФГ «Агротех-Р», Підлужненської сільської ради, Костопільської міської ради про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на земельну ділянку площею 113 га, вартістю 110,2 млн гривень.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 48,7 млн грн або майже 60 % від суми, що перебувала на виконанні.

Як приклад, 19.03.2021 виконано рішення господарського суду Рівненської області від 10.09.2020 у справі №918/505/20 за позовом Дубенської місцевої прокуратури в інтересах Вовковиївської сільської ради до ТОВ «Хавест-Агро», визнано недійсним договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) та реально повернуто у власність громади земельну ділянку площею 35,02 га, вартістю 17,1 млн гривень.

За участі прокурорів судами розглянуто 210 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, у яких прийнято рішення про накладення стягнення у вигляді штрафу на 112 осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Серед притягнутих – 77 депутатів сільських, селищних, міських, районних рад, 2 депутата обласної ради, 2 присяжних, 3 працівника органів Національної поліції, 4 – органів та установ кримінально-виконавчої служби,  11 – лісового господарства, 6 – посадових осіб юридичних осіб публічного права, 7 посадових та службових осіб інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

Важливим пріоритетом діяльності органів прокуратури є захист прав та інтересів дітей. Завдяки скоординованим профілактичним заходам обласної прокуратури та інших правоохоронних відомств, органів державної влади та місцевого самоврядування суттєво знизився рівень дитячої злочинності. Неповнолітніми вчинено 46 кримінальних правопорушень, що на 13,2% менше відповідного періоду 2020 року.

Ювенальними прокурорами здійснено процесуальне керівництво у 41 кримінальному провадженні про кримінальні правопорушення, скоєні неповнолітніми, та у 54 кримінальних провадженнях про кримінальні правопорушення, вчинені стосовно дітей.

За результатами досудового розслідування до суду з обвинувальними актами скеровано 38 кримінальних проваджень, 3 кримінальні провадження – з клопотаннями про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності, 6 – для вирішення питання застосування примусових заходів виховного та медичного характеру.

Забезпечено ефективний нагляд за додержанням законодавства та прав неповнолітніх осіб при виконані судових рішень у кримінальних провадженнях. На даному напрямі задля усунення порушень закону прокурорами внесено 26 вказівок, за результатами їх розгляду до дисциплінарної відповідальності притягнуто 5 посадових осіб органів поліції та пробації. Випадків втеч, нанесення тілесних ушкоджень неповнолітнім у місцях попереднього ув’язнення не допущено.

З метою захисту державних та суспільних інтересів з питань, пов’язаних із забезпеченням прав дітей до суду заявлено позовів на загальну суму майже 29,6 млн грн. Судами вже прийнято рішення про задоволення позовних вимог прокурорів на загальну суму понад 2,4 млн гривень.

При здійсненні функції представництва інтересів держави в сфері охорони дитинства прокурорами встановлено, що в окремих об’єднаних територіальних громадах не утворено передбачені законом служби у справах дітей. Для усунення вказаних порушень прокуратурою заявлено до відповідних органів місцевого самоврядування 13 позовів, з яких 11 судом уже розглянуто та задоволено.

До органів обласної прокуратури надійшло майже 1,5 тис. звернень, з яких більше третини безпосередньо до обласної прокуратури. По суті вирішено 846 звернень, у тому числі 30, які надійшло від народних депутатів України, задоволено 17 звернення.

Основну частину вирішених звернень складають звернення з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (62%).

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами прокуратури області розпочато 43 кримінальних провадження.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж 2021 року розглянуто 41 запит у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Найчастіше запитувалась інформація з питань організаційно-розпорядчої діяльності органів прокуратури, досудового розслідування кримінальних проваджень, які викликали суспільний резонанс та підвищену увагу громадськості, кадрових питань, надання статистичної інформації про результати роботи органів прокуратури на пріоритетних напрямах та з інших питань.

Прокуратурою активно проводиться роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої конструктивної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів обласної прокуратури активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Задля формування в суспільстві об’єктивної думки щодо діяльності органів прокуратури та стану законності вжито заходів для налагодження ефективної комунікації із засобами масової інформації та органами влади з метою своєчасного доведення до відома громадськості інформації про найбільш важливі аспекти діяльності прокуратури.

Так, органами обласної прокуратури здійснено 1404 виступів у засобах масової інформації, в органи влади внесено 17 інформаційних документів.

Обласною та окружними прокуратурами застосовуються можливості сучасних технологій для швидкого та ефективного донесення актуальних відомостей до громадян. Інформація щодо результатів роботи прокуратури розміщується на власних офіційних веб-сайтах в інтернеті. Органи прокуратури присутні у соціальних мережах, зокрема фейсбуці та твітері, де на власних сторінках розміщують інформаційні та роз’яснювальні матеріали на теми, що становлять громадський інтерес.

Органами прокуратури й надалі докладатимуться максимальні зусилля для забезпечення ефективного виконання визначених законом повноважень з метою захисту інтересів держави, суспільства та громадян від протиправних посягань.

Відділ організаційного та правового забезпечення
​Рівненської обласної прокуратури