Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів Рівненської обласної прокуратури упродовж 2022 року

14 лютого 2023

На даний час органи Рівненської обласної прокуратури здійснюють свою діяльність у складі апарату обласної прокуратури та 5 окружних прокуратур (Вараська, Дубенська, Здолбунівська, Рівненська та Сарненська).

Станом на кінець 2022 року штатна чисельність органів обласної прокуратури склала 197 посад прокурорів, з яких 82 перебувало у складі обласної прокуратури та 115 - в окружних прокуратурах. Вакантними залишалися 24 прокурорські посади, 15 - в обласній прокуратурі, 9 - в окружних прокуратурах. Укомплектованість кадрами становить 88%.

Упродовж минулого року працівниками органів обласної прокуратури вжито низку організаційних та практичних заходів для забезпечення виконання покладених законодавством завдань та функцій в складних умовах активної фази збройного конфлікту, докладались зусилля з метою ефективного вирішення наявних проблем.

Так, з метою консолідації та поєднання зусиль, підвищення результативності діяльності правоохоронних органів в умовах воєнного стану керівництвом обласної та окружних прокуратури проведено 14 координаційних та спільних нарад, з них керівником обласної прокуратури - 2 координаційні наради, на яких розглянуто питання взаємодії правоохоронців щодо запобігання та боротьби з кримінальними правопорушеннями, насамперед пов'язаними із наданням відсічі збройній агресії Російської Федерації та на пріоритетних напрямах.

Органами обласної прокуратури налагоджено обмін інформацією між правоохоронними відомствами, розробку та реалізацію пропозицій для протидії кримінальним правопорушенням окремих категорій. Проведено 47 засідань міжвідомчих робочих груп з цих питань (обласний апарат - 10, окружні прокуратури - 37).

Як наслідок, в умовах воєнного стану та надання відсічі російській агресії забезпечено цілеспрямовану протидію кримінальній протиправності.

Так, в області відмічається істотне зниження рівня злочинності. Обліковано 7386 кримінальних правопорушень, що майже на 16% менше ніж у 2021 році. Рівень злочинності на 10 тис. населення склав 64,7 кримінальних правопорушень та є помітно меншим від середнього по державі (88,1).

Менше вчинено нетяжких злочинів та кримінальних проступків. Знизився рівень кримінальних правопорушень проти життя та здоров'я особи; статевої свободи та статевої недоторканості; власності, у тому числі крадіжок, грабежів, розбоїв, вимагань; громадської безпеки; безпеки руху та експлуатації транспорту; громадського порядку та моральності; авторитету органів державної влади, місцевого самоврядування та об'єднань громадян.

Більш як наполовину (54%) знизився рівень підліткової злочинності (зі 126 до 58), а також кількість підлітків, які вчинили кримінальні правопорушення (48 проти 97, або 50%).

Загалом, прокурорами органів обласної прокуратури здійснювалося процесуальне керівництво у 34656 кримінальних провадженнях. З вказаної кількості досудове розслідування закінчено у 12765, у тому числі скеровано до суду з обвинувальним актом - 2751 (2691 - розслідувалися органами Національної поліції в області, 37 - Службою безпеки в області, 23 - територіальним управлінням Державного бюро розслідувань), із них з угодами про визнання винуватості, укладених між прокурорами та підозрюваними, - 339.

Також, прокурорами направлено до суду 80 клопотань про звільнення особи від кримінальної відповідальності, 22 - про застосування примусових заходів медичного характеру та 3 - виховного характеру.

В цілому за процесуального керівництва органів обласної прокуратури у кримінальних провадженнях встановлено 71841 тис. грн збитків, у тому числі інтересам держави та територіальних громад - 17753 тис. грн. Відшкодовано в ході досудового розслідування - 9765 тис. грн, зокрема інтересам держави та територіальних громад - 1153 тис. грн. З метою відшкодування збитків, завданих кримінальними правопорушеннями інтересам держави та територіальних громад, прокурорами пред'явлено позовів про стягнення 2026 тис. грн, з яких судами вже розглянуто та задоволено позовні вимоги на суму 596 тис. грн, добровільно відшкодовано кошти в сумі 69 тис. грн, решта - перебувають на розгляді.

За участі прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях, а також за нововиявленими обставинами 4433 кримінальних провадження, у тому числі з постановленням 1735 обвинувальних вироків.

За наслідками вжитих організаційно-управлінських та практичних заходів активізовано протидію кримінальним правопорушенням та гарантовано захист інтересів держави на пріоритетних напрямах.

Однією із основних сфер докладання зусиль органів прокуратури стала протидія та забезпечення ефективного досудового розслідування кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України; миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Так, прокурорами скеровано для розгляду до суду 43 обвинувальних акти про вчинення таких кримінальних правопорушень, з них: 10 - за ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність держави) КК України; 6 - за ст. 111 (державна зрада) КК України; 9 - за ст. 111-1 (колабораційна діяльність) КК України; 1 - за ст. 114-2 (несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану) КК України; 8 - за ст. 436-1 (виготовлення, поширення комуністичної символіки та пропаганда комуністичного тоталітарного режиму) КК України; 9 - за ст. 436-2 (виправдовування збройної агресії) КК України.

 

Для прикладу, 30.09.2022 скеруванням обвинувального акту до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя (в подальшому підсудність визначено за Рівненським міським судом) завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно громадянина, обвинуваченого за ч. 2 ст. 111 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що останній на виконання завдань представника спецслужби держави-агресора передавав інформацію про рух та розміщення військової техніки Збройних Сил України, укомплектування та місця розміщення блок-постів, а також здійснював докорегування обстрілів шляхом надання інформації про місця ракетних влучань. Судовий розгляд триває.

Крім того, завершено спеціальне досудове розслідування та 15.09.2022 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням за ч. 5 ст. 111-1 КК України особи, яка в умовах воєнного стану приєдналася до складу незаконних окупаційних структур Російської Федерації, а саме так званої «Луганської Народної Республіки», та зайняла посаду «начальника відділу культури адміністрації Старобільського району ЛНР», що створена на тимчасово окупованій території Старобільського району Луганської області. Судовий розгляд триває.

09.09.2022 завершено спеціальне досудове розслідування та скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно особи, яка вступила у злочинну змову з окупаційними військами Російської Федерації та контрольованими ними представниками терористичної організації «ЛНР», та зайняла у незаконних органах влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме «завідувача Старобільським відділенням судово-медичної експертизи Луганського республіканського бюро судово-медичної експертизи ЛНР», за ч. 5 ст. 111-1 КК України. Судовий розгляд триває.

Також, 01.08.2022 скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт за обвинуваченням інспекторки сектору кадрового забезпечення Старобільського районного управління поліції ГУНП в Луганській області у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, яка на початку березня цього року, в умовах воєнного стану, поповнила лави силового блоку так званої «ЛНР», підконтрольного окупаційній владі Російської Федерації, та погодилась зайняти посаду у «Марковскому РОВД МВД ЛНР».

Вживалися заходи щодо притягнення до відповідальності осіб за посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

Так, у період листопада-грудня минулого року за результатами спеціальних досудових розслідувань до Рівненського міського суду скеровано 10 обвинувальних актів за ч. 3 ст. 110 КК України у кримінальних провадженнях стосовно депутатів Державної Думи Російської Федерації, які у лютому 2022 року, діючи за попередньою змовою, вчинили комплекс взаємоузгоджених умисних дій, спрямованих на незаконне визнання так званих «ДНР» та «ЛНР» в якості начебто суверенних і незалежних держав, а також прийняли рішення про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу між Російською Федерацією і так званими «ДНР» і «ЛНР», які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Слід зазначити, що станом на 31.12.2022 в залишку слідчих органу безпеки перебувало кримінальне провадження від 10.03.2022 за підозрою ще 46 депутатів Державної Думи Російської Федерації у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.

Встановлено, що означені особи вчинили комплекс взаємоузгоджених умисних дій, спрямованих на зміну меж території України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом голосування 15.02.2022 за звернення до президента Російської Федерації про визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР», а 22.02.2022 - за проекти федеральних законів про ратифікацію договорів про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між Російською Федерацією і так званими «Л/ДНР», що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Крім того, протягом минулого року здобуто докази причетності до нанесення ракетних ударів та ураження цілей - цивільних незахищених об'єктів, а саме нафтобаз, розташованих на території області, генерал- лейтенанта, командувача 11-ї армії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони Східного військового округу Російської Федерації та командира 23 винищувально-авіаційного полку 303 змішаної авіаційної дивізії 11 армії.

За підтримання прокурорами публічного обвинувачення судами розглянуто 23 кримінальних проваджень про посягання на національну безпеку держави та міжнародний правопорядок. Зокрема, засуджено за державну зраду (ст. 111 КК України) - 5 осіб; колабораційну діяльність (ст. 111-1 КК України) - 5 осіб; несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 114-2 КК України) - 1 особу; виготовлення, поширення

комуністичної символіки та пропаганди комуністичного тоталітарного режиму (ст. 436-1 КК України) - 7 осіб; виправдовування збройної агресії (ст. 436-2 КК України) - 5 осіб.

Так, вироком Рівненського міського суду від 16.05.2022 засуджено за ч. 1 ст. 111 КК України до 13 років позбавлення волі громадянина України, який зберігав та передавав державі-агресору інформацію щодо особистих транспортних засобів військовослужбовців оперативного командування «Захід», місце розташування, стану охорони та шляхи проникнення до військової частини, яка розташована у м. Дубно, а також щодо наявності та руху військових залізничних ешелонів.

Крім того, 04.07.2022 Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області завершено судовий розгляд кримінального провадження за обвинуваченням громадянина України, який брав участь в діяльності так званої «ДНР», а в подальшому, вступивши в ряди Збройних Сил України, вчинив державну зраду шляхом передачі військової інформації особі, яка позиціонувала себе співробітником спецслужби іноземної держави, за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 111 КК України. Вироком суду від 08.07.2022 вказану особу визнано винною у вчиненні інкримінованого злочину та призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Вироком Рівненського міського суду від 19.09.2022 визнано винним за ч. 1 ст. 111-1 КК України та призначено покарання у вигляді 10 років позбавлення права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування громадянину, який публічно заперечував встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, закликав до підтримки рішень та дій держави-агресора, його збройних формувань та окупаційної адміністрації, невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території держави шляхом висловлення тверджень про те, що міста такі України, як Харків, Вінниця, Одеса, Херсон, Донецьк і Луганськ є російськими містами, та закликів проведення в них референдумів з метою визначення їх приналежності до іншої держави.

Приділено увагу документуванню фактів незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги в умовах воєнного стану.

За результатами вжитих заходів виявлено 47 кримінальних правопорушень указаної категорії, з них: 15 - за ч. 3 ст. 201-2 (незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги) КК України; 29 - за ч. ч. 1 - 3 ст. 190 (шахрайство) КК України; 1 - за ч. 1 ст. 367 (службова недбалість) КК України; 2 - за ч. 1 ст. 209 (легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) КК України.

Прокурорами скеровано до суду обвинувальні акти у 5 таких кримінальних провадженнях щодо 32 кримінальних правопорушень, з них: у 1 провадженні (2 кримінальних правопорушення) - за ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 201-2 КК України; у 4 провадженнях (30 кримінальних правопорушень) - за ч. ч. 1, 2, 3 ст. 190, ч. 1 ст. 209 КК України.

Як приклад, 30.08.2022 до Костопільського районного суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням особи за ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 201-2 КК України за фактами продажу 4 транспортних засобів та замаху на продаж 2 автомобілів, з них: 3 автомобілі «МіїзиЬізИі ^200», 2 - «Мззап №уага» та 1 - «ГоМ Капдег» на суму 21600 доларів США та 20 тис. гривень. Вказані автомобілі ввозились на територію України як гуманітарна допомога.

Вироком суду від 21.10.2022 затверджено угоду про визнання винуватості, обвинуваченого засуджено за вчинення вказаних злочинів до остаточного покарання у виді 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатись діяльністю, пов'язаною із обігом, використанням і розпорядженням гуманітарною допомогою строком на 1 рік 6 місяців. На підставі ст. 75 КК України засудженого звільнено від відбування покарання із встановленням іспитового строку 1 рік та покладено обов'язки, передбачені п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України.

Також згідно вироку суду 6 автомобілів конфісковано в дохід держави та, враховуючи правовий статус даного майна як гуманітарної допомоги, прийнято рішення про передачу вказаного майна на потреби Збройних Сил України. На даний час зазначений вирок набрав чинності.

Окрім того, прокурорами за результатами досудового розслідування до суду скеровано обвинувальні акти у 31 кримінальному провадженні за обвинуваченням осіб за ст. 336 КК України за фактами ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

Завершено досудове розслідування у 2 кримінальних провадженнях про злочини щодо застосування катувань та іншого порушення прав громадян з боку працівників правоохоронних органів.

Підвищено ефективність процесуального керівництва та скеровано до суду 110 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення (у 2021 році - 99 обвинувальних актів), з них 100 - розслідувалося органами Національної поліції в області та 10 - територіальним управлінням Державного бюро розслідувань.

Як приклад, 30.09.2022 до суду з обвинувальним актом скеровано кримінальне провадження по обвинуваченню двох службових осіб суб'єкта господарської діяльності у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 3, 4, 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 2 ст. 209 КК України. Встановлено, що вказані особи, отримавши у своє відання чуже майно - кошти громадян, замість спрямування їх на будівництво житлового комплексу, частиною коштів заволоділи, а частину розтратили, внаслідок чого заподіяли майнову шкоду 36 потерпілим на загальну суму 16,5 млн гривень.

Крім того, вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності викриття та припинення злочинних схем на митниці, досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях за такими фактами, забезпечення притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.

Так, прокурорами обласної прокуратури до суду скеровано 2 обвинувальні акти за обвинуваченням 2 працівників державної митної служби у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України. Вказані посадовці в порушення вимог законодавства, в інтересах приватних структур здійснили митне оформлення вантажних транспортних засобів на підставі недостовірних товаросупровідних документів, що завдало збитків державним інтересам на загальну суму 914 тис. гривень.

В центрі уваги прокурорів перебували питання протидії правопорушенням та захист державних інтересів в бюджетній галузі, де за наслідками процесуального керівництва до суду з обвинувальним актом скеровано 31 кримінальне провадження (у 2021 - 24), розслідуване органами Національної поліції в області, з яких 26 - за фактами вчинення злочинів та 5 - про кримінальні проступки.

Крім того, прокурорами на захист інтересів держави на даному напрямі пред'явлено позовів на суму майже 82,3 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 12 позовних заяв з урахуванням позовів минулих років на суму 1,1 млн грн; сума коштів (вартість майна) вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено за закритими справами становить 64,9 млн грн. Вже забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами на суму 1,1 млн гривень.

Активізовано протидію кримінальним правопорушенням, пов'язаним з легалізацією доходів (майна), одержаних злочинним шляхом.

Так, за процесуального керівництва прокурорів обласної та окружних прокуратур скеровано обвинувальні акти у 15 кримінальних провадженнях (у 2021 році - лише 4), закінчених органами Національної поліції в області за обвинуваченнями осіб у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 209 КК України.

Як приклад, 29.07.2022 до суду з обвинувальним актом скеровано кримінальне провадження по обвинуваченню директора одного із товариств з обмеженою відповідальністю за ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, який, зловживаючи службовим становищем, заволодів бюджетними коштами в сумі 4 943 тис. грн, виділеними на закупівлю послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги «Городище-Рівне-Старокостянтинів». У подальшому вказані кошти, здобуті злочинним шляхом, легалізував, перерахувавши на рахунки інших суб'єктів господарювання.

Прокурорами докладались зусилля для притягнення до кримінальної відповідальності осіб за злочини, вчинені в земельній сфері. На цьому напрямі до суду з обвинувальними актами направлено 22 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення, пов'язані з самовільним зайняттям земельних ділянок та самовільним будівництвом (6), шахрайським заволодінням земельними ділянками (6), безгосподарським використання земель (7), забрудненням земель (1), підробленням офіційних документів (2). Заподіяні збитки загалом у цій категорії проваджень складають 2458 тис. грн, з яких відшкодовано в ході розслідування 385 тис. грн, накладено на майно вартістю 1344 тис. гривень.

Так, 11.07.2022 за результатами досудового розслідування до суду з обвинувальним актом скеровано по обвинуваченню двох осіб у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, тобто у заволодінні чужим майном, шляхом обману (шахрайстві), що вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах, за фактом подвійної приватизації земельної ділянки, площею 2 га, цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», вартістю 1230 тис. гривень.

Крім того, прокурорами на захист інтересів держави з питань земельних відносин пред'явлено позови на суму майже 1386,8 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 28 позовних заяв з урахуванням позовів минулих років на суму 1225,5 млн грн; сума коштів (вартість майна), вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено становить 114 тис. грн; сума, яку добровільно відшкодовано за закритими справами становить близько 8 млн грн; сума коштів (вартість майна) вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено за закритими справами становить 15,8 млн гривень. Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 885,8 млн грн або майже 99% від суми, що перебувала на виконанні.

Як приклад, рішенням господарського суду Рівненської області від 15.11.2022 задоволено позов Дубенської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Боремельської сільської ради Дубенського району до ФОП Кубюка В.В. про розірвання договорів оренди землі та водного об'єкта, повернення земельних ділянок водного фонду, загальною площею 99,4918 га, вартістю 504 млн грн та водних об'єктів.

Спільними зусиллями прокуратури та інших правоохоронних органів забезпечено протидію організованій злочинності - до суду направлено 12 обвинувальних актів стосовно 49 осіб про кримінальні правопорушення, вчинені 12 організованими групами. З числа закінчених кримінальних проваджень вказаної категорії 8 розслідувано підрозділами Національної поліції, 3 - Служби безпеки, 1 - Державного бюро розслідувань.

Знешкоджено злочинні угруповання на таких напрямах: 4 - щодо незаконного обігу наркотичних засобів, 3 - у сфері надрокористування (незаконне видобування та зберігання бурштину), 2 - у сфері лісокористування (незаконна порубка дерев), 1  - щодо незаконного виготовлення,

транспортування та збуту підакцизних товарів (фальсифікованих алкогольних напоїв), 1                     - щодо привласнення дизельного пального, що належить

Регіональній філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», а також 1 - щодо розбою та вимагання.

Зокрема, 25.07.2022 до суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні по обвинуваченню за ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 307 (незаконне придбання, зберігання, пересилання з метою збуту, а також передача у місця позбавлення волі наркотичних засобів, психотропних речовин у великих розмірах, вчиненому злочинною організацією), ч. ч. 2, 5 ст. 255 (створення, керівництво злочинною організацією, а також участь у ній) КК України 8 осіб у створенні та участі у злочинній організації, вчинення у її складі злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів на території ДУ «Городищенська ВК № 96», предметом яких були наркотичні засоби та психотропні речовини: метадон, бупренорфін, амфетамін, канабіс.

Крім того, прокурорами органів обласної прокуратури до судів скеровано 119 кримінальних проваджень про вчинення кримінальних правопорушень проти довкілля, з яких: 115 розслідувалося органами Національної поліції в області, 3 - обласним управлінням Служби безпеки та 1 - Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань.

Зокрема, завдяки спільним скоординованим заходам правоохоронців органами обласної прокуратури до суду направлено 65 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях щодо незаконних дій з бурштином за ст. 240-1 КК України (в 2021 році - 62), 62 з яких розслідувалось підрозділами Національної поліції та 3 - Служби безпеки. У тому числі, закінчено 3 кримінальні провадження щодо діяльності організованих злочинних груп у вказаній сфері (поліція - 1, Служба безпеки - 2).

Також, за фактами незаконних порубок, перевезення, зберігання та збуту лісу, за ст. 246 КК України, скеровано до суду 44 (2021 рік - 35) обвинувальних актів у кримінальних провадженнях, з яких: 43 розслідувалось підрозділами Національної поліції та 1 Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань. У тому числі закінчено 2 кримінальні провадження щодо діяльності організованих злочинних груп у вказаній сфері (поліція - 1; ДБР - 1).

Крім того, прокурорами на захист інтересів держави в сфері охорони навколишнього природного середовища пред'явлено позовів на суму 32,1 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 28 позовних заяв з урахуванням позовів минулих років в розмірі 11,7 млн грн; сума, яку добровільно відшкодовано за закритими справами, складає близько 100 тис. гривень. Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, в розмірі 120,5 млн грн або майже 98% від суми, що перебувала на виконанні.

Ведеться робота щодо виявлення фактів незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. До суду з обвинувальними актами скеровано 43 кримінальних провадження за ст. 307 КК України. Крім того, направлено 3 обвинувальних акти за ст. 306 КК України, яка передбачає відповідальність за використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів.

Вжито координаційних та наглядових заходів з метою забезпечення досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері незаконного обігу підакцизних товарів. Так, до суду скеровано 3 кримінальні провадження стосовно 5 осіб, у тому числі 1 провадження щодо організованої злочинної групи. В той же час, судами області за вказаний період ухвалено 5 вироків стосовно 7 осіб, яких засуджено до штрафів на загальну суму майже 600 тис. грн з конфіскацією та знищенням незаконно виготовлених підакцизних товарів. Крім того, на потреби Збройних Сил України конфісковано та передано 4200 пачок цигарок належної якості.

Реалізуючи конституційну функцію представництва інтересів держави в суді, прокурорами пред'явлено позовів на суму майже 1655,3 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 109 позовних заяв, з урахуванням позовів минулих років, на суму 1258,2 млн грн; сума коштів (вартість майна), вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено становить 34,7 млн грн; закрито проваджень у зв'язку з добровільним відшкодуванням на суму близько 12 млн грн; сума коштів (вартість майна) вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено за закритими справами становить 80,7 млн гривень.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 1025,7 млн грн або майже 97% від суми, що перебувала на виконанні.

Важливим пріоритетом діяльності органів прокуратури є захист прав та інтересів дітей. Завдяки скоординованим профілактичним заходам обласної прокуратури та інших правоохоронних відомств, органів державної влади та місцевого самоврядування, як зазначалось вище, знизився рівень дитячої злочинності.

За процесуального керівництва ювенальних прокурорів закінчено досудове розслідування та скеровано до суду з обвинувальними актами 50 кримінальних проваджень, 7 - з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності, 3 - з клопотанням про застосування примусових заходів виховного характеру.

Також обліковано 337 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені стосовно неповнолітніх. До суду скеровано з обвинувальним актом або клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності 111 кримінальних проваджень про такі правопорушення.

Крім того, за процесуального керівництва галузевого відділу обласної прокуратури до суду скеровано 7 обвинувальних актів у сфері охорони дитинства.

Для прикладу, до суду скеровано 2 кримінальні провадження стосовно двох підприємців та трьох посадових осіб відділу освіти однієї з райдержадміністрацій, за ч. ч. 3, 4 ст. 191, ч. ч. 3, 4 ст. 358, ч. ч. 1, 2 ст. 366 КК України, які у період березня-червня 2020 року, під час дії карантину, заволоділи бюджетними коштами, виділеними на продукти харчування для дошкільних навчальних закладів, в інтересах фізичних-осіб підприємців, шляхом підробки офіційних документів, хоча фактично поставки продуктів не здійснювалися, чим спричинено збитків державі на суму 380 тис. гривень.

Прокурором заявлено цивільні позови з метою відшкодування збитків державі на вказану суму, підозрюваним обрано запобіжні заходи, а на їх майно накладено арешт.

Обласною прокуратурою активно реалізовувався загальнодержавний Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Так, до Програми відновлення залучено 8 неповнолітніх, які в подальшому успішно пройшли визначені етапи. З них 5 осіб судами звільнені від кримінальної відповідальності, стосовно ще 3 підлітків кримінальні провадження розглядалися судами.

Забезпечено ефективний нагляд за додержанням законодавства та прав неповнолітніх осіб при виконані судових рішень у кримінальних провадженнях. На даному напрямі задля усунення порушень закону прокурорами внесено 28 вказівок, які розглянуто та задоволено, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 1 службову особу.

 

Також, органами обласної прокуратури вживались заходи на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства засобами представницького характеру.

За вказаний період у сфері охорони дитинства пред'явлено позовів на загальну суму 35,1 млн гривень. Судами задоволено 20 позовних заяв з урахуванням позовів минулих років в розмірі 1,3 млн гривень. Сума коштів (вартість майна), вибуття яких із державної та комунальної власності попереджено, становить 32,7 млн грн; добровільно відшкодовано за закритими справами 3,5 млн гривень. Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 2 млн грн або майже 53% від суми, що перебувала на виконанні.

Органами обласної прокуратури вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув'язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

За результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 183 письмових вказівок, 154 винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, приведено у відповідність (скасовано) 14 актів, звільнено з дисциплінарного ізолятора 3 засуджених.

За участі прокурорів судами розглянуто 115 справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, за результатами розгляду 75 справ прийнято рішення про накладення стягнення у вигляді штрафу.

До адміністративної відповідальності притягнуто: 58 - депутатів сільських, селищних, міських, районних рад; 8 - посадових осіб державної лісової охорони; 8 - посадових осіб органів місцевого самоврядування та комунальних закладів, 1 працівник установи кримінально-виконавчої служби.

Загалом, упродовж поточного року за наслідками розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, судами накладено штрафів на суму 73 тис. гривень.

З метою усунення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, прокурорами внесено 47 подань у порядку ч. 3 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції». За результатами їх розгляду притягнуто до дисциплінарної відповідальності 11 посадових осіб, з них 1 особу звільнено з посади, розірвано 1 договір на суму майже 430 тис. грн, укладений з порушенням вимог антикорупційного законодавства.

До органів обласної прокуратури надійшло 1981 звернення, з яких третина безпосередньо до апарату обласної прокуратури. По суті вирішено 1106 звернень, у тому числі 13, які надійшли від народних депутатів України, задоволено 30 звернень.

Основну частину вирішених звернень складають звернення з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (53%).

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами обласної прокуратури розпочато 46 кримінальних проваджень.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Прокурорами розглянуто 51 запит у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Найчастіше запитувалась інформація з кадрових питань.

Прокуратурою активно проводиться роз'яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої конструктивної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів обласної прокуратури активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Задля формування в суспільстві об'єктивної думки щодо діяльності органів прокуратури та стану законності вжито заходів для налагодження ефективної комунікації із засобами масової інформації та органами влади з метою своєчасного доведення до відома громадськості інформації про найбільш важливі аспекти діяльності прокуратури.

Так, органами обласної прокуратури здійснено 2466 виступів у засобах масової інформації, в органи влади внесено 39 інформацій.

Обласною та окружними прокуратурами застосовуються можливості сучасних технологій для швидкого та ефективного донесення актуальних відомостей до громадян. Інформація щодо результатів роботи прокуратури розміщується на власних офіційних веб-сайтах в інтернеті. Органи прокуратури присутні у соціальних мережах, зокрема фейсбуці та твіттері, де на власних сторінках розміщують інформаційні та роз'яснювальні матеріали на теми, що становлять громадський інтерес.

Органами прокуратури й надалі докладатимуться максимальні зусилля для забезпечення ефективного виконання визначених законом повноважень з метою захисту інтересів держави, суспільства та громадян від протиправних посягань.

Відділ організаційного
та правового забезпечення
Рівненської обласної прокуратури