Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Інформація про результати діяльності органів Рівненської обласної прокуратури упродовж І півріччя 2022 року

21 липня 2022

З початку запровадження в державі правового режиму воєнного стану обласною прокуратурою зосереджено першочергову увагу на протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним зі збройною агресією Російської Федерації, захисті прав і свобод громадян від протиправних посягань, насамперед постраждалих внаслідок воєнних дій окупантів, ефективному виконанні визначених законом повноважень.

Так, з метою консолідації та поєднання зусиль, підвищення результативності діяльності правоохоронних органів у сфері боротьби зі злочинністю в умовах воєнного стану проведено координаційну нараду керівників правоохоронних відомств регіону, на якій обговорено стан протидії кримінальним правопорушенням, пов’язаним із збройною агресією Російської Федерації, та на пріоритетних напрямах. За результатами наради узгоджено спільні заходи для забезпечення ефективності правоохоронної діяльності. Аналогічні наради на місцях проведено керівниками окружних прокуратур.

Крім того, органами обласної прокуратури разом з іншими правоохоронним органами забезпечено діяльність 34 міжвідомчих робочих груп, з них 17 – в обласній прокуратурі, 17 – в окружних, якими налагоджено обмін інформацією між правоохоронними відомствами, розробку та реалізацію конкретних пропозицій для протидії кримінальним правопорушенням окремих категорій. Проведено 15 засідань таких груп (обласний апарат – 4, окружні прокуратури – 11).

Як наслідок, в умовах воєнного стану та протидії російській агресії забезпечено цілеспрямовану протидію кримінальній протиправності, відмічається істотне зниження рівня злочинності.

Так, у першому півріччі поточного року в області вчинено 3732 кримінальних правопорушення, що майже на 28% менше ніж за аналогічний період минулого року. Рівень злочинності на 10 тис. населення склав 32,7 кримінальних правопорушення та є помітно меншим від середнього по державі (39,7).

Зменшилась кількість тяжких, нетяжких злочинів та кримінальних проступків. Знизився рівень кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи; статевої свободи та статевої недоторканості; громадської безпеки; громадського порядку та моральності; безпеки руху та експлуатації транспорту; пов’язаних з посяганням на власність, у тому числі крадіжок, грабежів, розбоїв, вимагань, шахрайств.

Активізовано роботу правоохоронних органів щодо виявлення кримінальних правопорушень у сфері протидії легалізації (відмиванню) майна, здобутого злочинним шляхом, використання електронно-обчислюваних машин (комп'ютерів), систем та комп'ютерних мереж і мереж електрозв'язку.

Однією із основних сфер докладання зусиль органів прокуратури стала протидія та забезпечення ефективного досудового розслідування воєнних злочинів.

Так, з початку збройної агресії прокурорами повідомлено про підозру 65 особам у вчиненні таких кримінальних правопорушень, обвинувальні акти щодо 7 осіб скеровано для розгляду до суду, з них 2 – за ст. 111 (державна зрада) КК України, 1 – ст. 258-3 (створення терористичної групи) КК України та ще 4 – за ст. 436-2 (виправдовування збройної агресії) КК України.

Як приклад, за процесуального керівництва прокурорів обласної прокуратури розслідується кримінальне провадження № 22022000000000081 від 10.03.2022 за підозрою 56 депутатів Державної думи Російської Федерації у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.

Встановлено, що означені особи вчинили комплекс взаємоузгоджених умисних дій, спрямованих на зміну меж території України, в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом голосування 15.02.2022 за звернення до президента Російської Федерації про визнання незалежності так званих «ДНР» і «ЛНР», а 22.02.2022 - за проекти федеральних законів про ратифікацію Договорів про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між Російською Федерацією і так званими «Л/ДНР», що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків. Вказаним особам за рішеннями слідчих суддів Рівненського міського суду безстроково обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. У кримінальному провадженні вживаються заходи щодо виявлення майна, на яке може бути накладено арешт.

Водночас, під час досудового розслідування кримінального провадження № 22022180000000037 від 26.03.2022 повідомлено про підозру командувачу  11-ї армії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони Східного військового округу Російської Федерації у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 437, ч. 3 ст. 110, ч. 1 ст. 438 КК України, та командиру 23 винищувально-авіаційного полку 303 змішаної авіаційної дивізії 11 армії за ч. 1 ст. 438 КК України.

Зокрема, зібрано докази причетності підозрюваних осіб до нанесення ракетних ударів та ураження цілей – цивільних незахищених об’єктів, а саме нафтобаз, розташованих на території області, що призвело до тяжких наслідків у виді отруєння атмосфери, значного забруднення повітря, земельних ресурсів нафтопродуктами і продуктами їх згоряння та завдало шкоди природному середовищу, значних збитків у виді витрат на забезпечення пожежної безпеки і гасіння пожежі та повного зупинення діяльності підприємств. Підозрювані перебувають у розшуку.

Обласною прокуратурою організовано роботу щодо збору доказів вчинення окупантами злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Зокрема, за період військової агресії Російської Федерації проти України у кримінальних провадженнях про воєнні злочини слідчими та прокурорами допитано 1689 потерпілих та свідків вчинення військовослужбовцями країни-агресора таких правопорушень. За підслідністю до відповідних правоохоронних органів скеровано 149 кримінальних проваджень цієї категорії.

Зросла ефективність роботи щодо виявлення та розкриття кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки.

Як приклад, 03.06.2022, в межах розслідування кримінального провадження № 22022180000000007 від 24.02.2022 громадянину України повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, за фактом надання представникам збройних сил Російської Федерації інформації про високопоставлених військовослужбовців Національної гвардії України з метою їх подальшої ліквідації.

Також, прокуратурою вживались заходи щодо притягнення до кримінальної відповідальності осіб, причетних до збройної агресії Російської Федерації проти України.

Так, за публічного обвинувачення обласної прокуратури, судами розглянуто 5 кримінальних проваджень проти основ національної безпеки, з них 1 – за процедурою спеціального судового розгляду.

Зокрема, вироком Рівненського міського суду від 11.04.2022 за результатами спеціального судового розгляду засуджено за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 111 КК України до 13 років позбавлення волі громадянку України, яка створила та забезпечила функціонування мережі інформаторів, що здійснювали збір інформації про переміщення військових підрозділів та техніки Збройних Сил України, яка передавалась представникам спецслужб Російської Федерації для подальшого використання у веденні терористичної діяльності проти військових підрозділів Збройних Сил України шляхом ведення артилерійських обстрілів місць їх дислокації.

Крім цього, вироком Сарненського районного суду від 05.05.2022 засуджено за ч. 1 ст. 111 та ч. 1 ст. 263 КК України до 12 років позбавлення волі громадянина України, який надав допомогу іноземній стороні у зборі та передачі інформації про стратегічні об’єкти Рівненської області, в тому числі про військові частини Збройних Сил України, рух військової техніки, а також вчинення інших суспільно-небезпечних дій, спрямованих на систематичне проведення підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, а також незаконно зберігав бойові припаси.

Також, вироком Рівненського міського суду від 16.05.2022 засуджено за ч. 1 ст. 111 КК України до 13 років позбавлення волі громадянина України, який зберігав та передавав державі-агресору інформацію щодо особистих транспортних засобів військовослужбовців оперативного командування «Захід», місце розташування, стану охорони та шляхи проникнення до військової частини, яка розташована у м. Дубно, а також щодо наявності та руху військових залізничних ешелонів.

Крім того, 04.07.2022 завершено судовий розгляд Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області кримінального провадження  за обвинуваченням громадянина України, який брав участь в діяльності так званої «ДНР», а в подальшому, вступивши в ряди Збройних Сил України, вчинив державну зраду шляхом передачі військової інформації особі, яка позиціонувала себе співробітником спецслужби іноземної держави, за ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 111 КК України. Вироком суду від 08.07.2022 вказану особу визнано винною у вчиненні інкримінованого злочину. З урахуванням визнання вини, а також надання свідчень щодо інших членів терористичної організації ДНР, суд призначив остаточне покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Також, прокуратурою вживаються заходи щодо притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які приймали активну участь в діяльності терористичної організації «ДНР».

За результатами досудового розслідування, яке здійснювалося у відповідності до Глави 24-1 КПК України (спеціальне досудове розслідування), обласною прокуратурою до Рівненського міського суду для розгляду по суті скеровано обвинувальний акт відносно особи, обвинуваченої у вчиненні злочину проти основ громадської безпеки, за ч. 1 ст. 258-3 КК України (участь у терористичній організації «ДНР»).

Зібрано достатньо доказів, які підтверджують, що вказана особа приймала безпосередню участь у діяльності терористичної організації «ДНР» - 1 окремої слов’янської мотострілкової бригади 1 армійського корпусу міністерства оборони «ДНР», чинила збройний опір та незаконну протидію виконанню службових обов’язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні АТО та ООС, шляхом керівництва відповідними підрозділами вказаного незаконного збройного формування.

Загалом, протягом поточного року за публічного обвинувачення обласної прокуратури судами уже розглянуто 4 кримінальних провадження означеної категорії.

Як приклад, вироком Рівненського міського суду від 22.04.2022 засуджено за ч. 1 ст. 258-3 КК України до 12 років позбавлення волі чоловіка, який вступив до терористичної організації так званої «ДНР» і був членом, а пізніше старшиною окремої розвідувальної роти одного з незаконних військових збройних формувань – 1 окремої слов’янської мотострілкової бригади 1 армійського корпусу міністерства оборони так званої «ДНР» та брав безпосередню участь у веденні бойових дій проти підрозділів Збройних Сил України, які діяли в районі проведення АТО/ООС на території Донецької області.

Також, вироком Рівненського міського суду від 27.06.2022 засуджено за ч. 1 ст. 258-3 КК України до 13 років позбавлення волі іншу особу, яка вступила до непередбаченого законами України збройного формування – загону по проведенню спеціальних рятувальних робіт особливого ризику «Легіон» МНС, брала у ньому участь, відповідно до визначених обов’язків, чинила опір і протидію виконанню службових обов’язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні АТО та ООС.

Крім того, вжито заходів, спрямованих на притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які заперечують збройну агресію Російської Федерації проти України та глорифікують її учасників.

Так, відносно 4 осіб обвинувальні акти у 4 кримінальних провадженнях протягом травня-червня скеровано до суду та уже розглянуто з ухваленням обвинувальних вироків.

Як приклад, 18.05.2022 до Зарічненського районного суду Рівненської області надіслано обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості стосовно особи, яка заперечувала та виправдовувала збройну агресію Російської Федерації проти України, мотивуючи свої погляди необхідністю знищення «бандерівців», тобто вчинила злочин, передбачений ч. 1 ст. 436-2 КК України (кримінальне провадження № 22022180000000041 від 31.03.2022). Вироком суду від 07.06.2022 вказану особу засуджено до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки.

Заслуговує на увагу і той факт, що судами вже у липні поточного року в 2 кримінальних провадженнях засуджено 2 особи за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111-1 КК України, за фактами колабораційної діяльності.

Так, за результатами розгляду кримінального провадження № 12022186150000112 від 09.06.2022 вироком Костопільського районного суду від 08.07.2022 засуджено особу за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-1 КК України, до покарання у виді 10 років позбавлення права займати посади в органах державної влади та місцевого  самоврядування. Так, згідно фабули обвинувачення, чоловік, перебуваючи на території подвір'я Свято-Панталеймонівської церкви в с. Лісопіль Рівненського району Рівненської області, висловлював заклики до підтримки держави-агресора та підтримки окупаційних дій.

Вироком Здолбунівського районного суду від 11.07.2022 у кримінальному провадженні № 12022186130000092 від 09.06.2022 визнано винним та засуджено громадянина України за ч. 1 ст. 111-1 КК України до покарання у виді 10 років позбавлення права займати посади в органах державної влади та місцевого  самоврядування за те, що останій в період часу з 07.04.2022 року по 23.04.2022, перебуваючи за місцем свого проживання у с. Глинськ Рівненського району Рівненської області, публічно розміщував на своїй сторінці облікового запису в соціальній мережі «Однокласники» дописи до підтримки рішень та дій держави-агресора.

Окрім того, прокурорами за результатами досудового розслідування до суду скеровано обвинувальні акти у 4 кримінальних провадженнях за обвинуваченням осіб за ст. 336 КК України за фактами ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

Загалом, прокурорами здійснювалося процесуальне керівництво у 25094 кримінальних провадженнях. З вказаної кількості досудове розслідування закінчено у 6071, у тому числі скеровано до суду з обвинувальним актом – 1220 (1191 - розслідувалися органами Національної поліції в області, 14 - Службою безпеки в області, 15 - територіальним управлінням Державного бюро розслідувань), із них з угодами про визнання винуватості, укладених між прокурорами та підозрюваними, - 140.

Також, прокурорами направлено до суду 48 клопотань про звільнення особи від кримінальної відповідальності, 7 - про застосування примусових заходів медичного характеру та 3 - виховного характеру.

В цілому за процесуального керівництва органів обласної прокуратури у кримінальних провадженнях встановлено 32429 тис. грн збитків, у тому числі інтересам держави та територіальних громад – 6668 тис. грн. Відшкодовано в ході досудового розслідування – 2873 тис. грн, зокрема інтересам держави та територіальних громад – 546 тис. грн. З метою відшкодування збитків, завданих кримінальними правопорушеннями інтересам держави та територіальних громад, прокурорами пред’явлено 20 позовів про стягнення 2968 тис. грн, з яких судами розглянуто та задоволено 1 позов на суму 25 тис грн, решта – перебувають на розгляді.

Реалізуючи конституційну функцію представництва інтересів держави в суді, прокурорами пред’явлено позовів на суму 482,1 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 41 позовну заяву, з урахуванням позовів минулих років, на суму 1373,8 млн грн; закрито проваджень у зв’язку з добровільним відшкодуванням на суму 3,9 млн грн; сума коштів (вартість майна), вибуття з державної та комунальної власності яких попереджено становить 11,4 млн гривень.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 149 млн грн або майже 13% від суми, що перебувала на виконанні.

За наслідками вжитих організаційно-управлінських та практичних заходів активізовано протидію кримінальним правопорушенням та гарантовано захист інтересів держави на пріоритетних напрямах.

Підвищено ефективність процесуального керівництва та скеровано до суду 64 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення (у 2021 році – 56 обвинувальних актів), з них 57 – розслідувалося органами Національної поліції в області та 7 - територіальним управлінням Державного бюро розслідувань.

В центрі уваги прокурорів перебували питання протидії правопорушенням та захист державних інтересів в бюджетній галузі, де за наслідками процесуального керівництва до суду з обвинувальним актом скеровано 22 кримінальні провадження, розслідувані органами Національної поліції в області, з яких 21 – за фактами вчинення злочинів та 1 – про кримінальні проступки.

Крім того, прокурорами на захист інтересів держави на даному напрямі пред’явлено позовів на суму 3,3 млн грн, у яких судами відкрито провадження; задоволено 8 позовів на суму 1 млн грн; закрито проваджень у зв’язку з добровільним відшкодуванням на суму 18 тис. грн. Вже забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 227 тис. гривень.

Активізовано протидію кримінальним правопорушенням, пов’язаним з легалізацією доходів (майна), одержаних злочинним шляхом.

Так, за процесуального керівництва прокурорів обласної та окружних прокуратур скеровано обвинувальні акти у 9 кримінальних провадженнях, закінчених органами Національної поліції в області за обвинуваченнями осіб у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 209 КК України.

Як приклад, обласною прокуратурою у січні направлено до суду  обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12022180000000008 від 10.01.2022 за обвинуваченням голови обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Рівненська брама» за ч. ч. 4, 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України, за фактами заволодіння шляхом зловживання своїм службовим становищем та розтрати грошовими коштами громадян при будівництві кварталу житлової та громадської забудови на вулицях Костромська та Гагаріна у м. Рівне, а також вчинення фінансових операцій з коштами, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчинених в особливо великих розмірах, а саме на суму 22787 тис. гривень.

Крім того, в травні обласною прокуратурою скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12022180000000095 від 21.04.2022 за обвинуваченням за ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України директора ТОВ «Укртепло Рівне», який, зловживаючи своїм службовим становищем, заволодів бюджетними коштами на загальну суму понад 374 тис. грн та легалізував їх, використавши для надання фінансової допомоги суб’єктам господарювання.

Спільними зусиллями прокуратури та інших правоохоронних органів забезпечено протидію організованій злочинності – до суду направлено 10 обвинувальних актів стосовно 36 осіб про кримінальні правопорушення, вчинені 10 організованими групами. З числа закінчених кримінальних проваджень вказаної категорії 6 розслідувано підрозділами Національної поліції, 3 – Служби безпеки, 1 – Державного бюро розслідувань.

Знешкоджено злочинні угруповання на таких напрямах: по 3 – у сфері надрокористування (незаконне видобування та зберігання бурштину) та щодо незаконного обігу наркотичних засобів, 1 – щодо незаконного виготовлення, транспортування та збуту підакцизних товарів (фальсифікованих алкогольних напоїв), 2 – у сфері лісокористування (незаконна порубка дерев), а також                          1 – щодо привласнення дизельного пального, що належить Регіональній філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця».

За результатами розгляду судами вже ухвалено 6 обвинувальних вироків, за якими засуджено 10 осіб за вчинення злочинів у складі організованих угруповань.

У сфері земельних правовідносин прокурорами до суду з обвинувальним актом направлено 9 кримінальних проваджень, розслідуваних органами Національної поліції в області.

Крім того, прокурорами на захист інтересів держави з питань земельних відносин пред’явлено позови на суму 436,7 млн грн, у яких судами відкрито провадження, задоволено 11 позовів на суму 1355,7 млн гривень.

Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, в розмірі 11,7 млн грн. В цілому, площа повернутих земель та незаконне надання яких попереджено становить 199 гектарів.

Всього у сфері екології прокурорами до суду скеровано 63 обвинувальних актів про вчинення кримінальних правопорушень проти довкілля, з них 60 розслідувалося органами Національної поліції в області, 2 – обласним управлінням Служби безпеки та 1 - територіальним управлінням Державного бюро розслідувань.

Також, прокурорами на захист інтересів держави в сфері охорони навколишнього природного середовища пред’явлено позовів на суму 13,4 млн грн, у яких судами відкрито провадження, задоволено 6 позовів на суму 127 тис. грн, закрито проваджень у зв’язку з добровільним відшкодуванням на суму 106 тис. грн. Забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 120,2 млн грн, або 99% від суми, що перебувала на виконанні.

Завдяки спільним скоординованим заходам органами обласної прокуратури до суду направлено 37 (2021 – 33) обвинувальних акти у кримінальних провадженнях щодо незаконних дій з бурштином за ст. 240-1 КК України, 35 з яких розслідувались підрозділами Національної поліції та 2 -  Служби безпеки. У тому числі закінчено 3 кримінальні провадження щодо діяльності організованих злочинних груп у вказаній сфері (поліція – 1; служба безпеки – 2).

Упродовж І півріччя 2022 року судами ухвалено 20 вироків у кримінальних провадженнях у сфері незаконного видобування або інших операцій з бурштином, законність походження якого не підтверджується відповідними документами, за результатами розгляду яких у 4 кримінальних провадженнях застосовано спеціальну конфіскацію каміння бурштину загальною вагою 742 кг, вартістю 2865 тис. грн, у 15 кримінальних провадженнях конфісковано бурштин загальною вагою 240 кг, вартістю 355 тис. гривень.

Органами обласної прокуратури надавалось пріоритетне значення питанням протидії правопорушенням у лісовій сфері, де прокурорами скеровано до суду з обвинувальними актами 23 (2021 – 17) кримінальних провадження, розслідуваних органами Національної поліції (22) та Територіального управління Державного бюро розслідувань в області (1).

Також, протягом зазначеного періоду судами ухвалено 19 вироків у кримінальних провадженнях за фактами незаконних порубок, перевезення, зберігання лісу одержаного незаконним шляхом, за результатами розгляду яких конфісковано 12,836 м куб. деревини.

Крім того, з початку збройної агресії Російської Федерації на потреби Збройних Сил України та інших військових формувань передано 401 м куб. деревини різних порід.

Активно ведеться робота щодо виявлення фактів незаконного збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. До суду з обвинувальними актами скеровано 23 кримінальних провадження за ст. 307 КК України. Крім того, направлено 1 обвинувальний акт за ст. 306 КК України, яка передбачає відповідальність за використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів.

Також прокурорами органів обласної прокуратури до суду скеровано обвинувальні акти у 3 кримінальних провадженнях про злочини цієї категорії, вчинені організованою групою, розслідуваних органами Національної поліції (2) та Служби безпеки України (1).

Всього за період першого півріччя поточного року за участю прокурорів судами першої та апеляційної інстанцій розглянуто 1940 кримінальних проваджень, у тому числі з постановленням 727 обвинувальних вироків.

Важливим пріоритетом діяльності органів прокуратури є захист прав та інтересів дітей. Завдяки скоординованим профілактичним заходам обласної прокуратури та інших правоохоронних відомств, органів державної влади та місцевого самоврядування знизився рівень дитячої злочинності.

Зменшилась кількість облікованих кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми або за їх участю (з урахуванням кримінальних правопорушень минулих років) - 51 (69 - 2021). В той же час, з числа облікованих у поточному році зареєстровано 27 кримінальних правопорушень, вчинені неповнолітніми або за їх участі (проти 46 у минулому році).

За процесуального керівництва ювенальних прокурорів закінчено досудове розслідування та скеровано до суду з обвинувальними актами 22 кримінальні провадження, 5 – з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності, 3 – з клопотанням про застосування примусових заходів виховного характеру.

Також обліковано 106 кримінальних правопорушень, вчинених стосовно неповнолітньої особи. До суду скеровано з обвинувальним актом або клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності 41 кримінальне провадження про такі правопорушення.

Обласною прокуратурою активно реалізовується загальнодержавний Пілотний проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Так, у поточному році до Програми відновлення залучено 4 неповнолітніх, які в подальшому успішно пройшли визначені етапи. З них уже 3 особи судами звільнені від кримінальної відповідальності, стосовно ще 1 підлітка кримінальне провадження розглядається судом.

Забезпечено ефективний нагляд за додержанням законодавства та прав неповнолітніх осіб при виконані судових рішень у кримінальних провадженнях. На даному напрямі задля усунення порушень закону прокурорами внесено 25 вказівок, які розглянуто та задоволено. Випадків втеч, нанесення тілесних ушкоджень неповнолітнім у місцях попереднього ув’язнення не допущено.

Також, в 2022 році органами обласної прокуратури вживались заходи на захист інтересів держави у сфері охорони дитинства засобами представницького характеру.

За вказаний період у сфері охорони дитинства пред’явлено 16 позовів на загальну суму 25,8 млн гривень. Судами задоволено позовів та закрито проваджень за позовами прокурора у зв’язку з добровільним виконанням на суму 15 млн грн. Реально виконано рішень судів за позовами прокурора на                            суму 1,2 млн грн або 41,3 %. від суми, що перебувала на виконанні. Площа повернутих земель у державну (комунальну) власність становить 160 гектарів.

Органами обласної прокуратури вжито низку організаційно-практичних заходів для здійснення ефективного нагляду за додержанням конституційних прав громадян в установах виконання покарань, попереднього ув’язнення, інших місцях несвободи та забезпечено принципове реагування на виявлені порушення прав останніх.

За результатами проведених перевірок із вказаних питань прокурорами внесено 112 письмових вказівок, на виконання вимог 95 з яких вжито заходи до усунення виявлених порушень, 74 винних службових осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, приведено у відповідність (скасовано) 10 актів, звільнено з дисциплінарного ізолятора 3 засуджених.

За участі прокурорів судами розглянуто 83 справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, за результатами розгляду 57 справ прийнято рішення про накладення стягнення у вигляді штрафу.

До адміністративної відповідальності притягнуто: 44 – депутата сільських, селищних, міських, районних рад; 7 – посадових осіб держлісохорони; по 2 – посадові особи органів місцевого самоврядування та комунальних закладів, по 1 працівнику органів Національної поліції та установ кримінально-виконавчої служби.

Загалом, упродовж поточного року за наслідками розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, судами накладено штрафів на суму 50 тис. гривень.

З метою усунення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, прокурорами внесено 29 подань у порядку ч. 3 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції». За результатами їх розгляду притягнуто до дисциплінарної  відповідальності 9 посадових осіб, з них 1 особу звільнено з посади, розірвано 1 договір на суму майже 430 тис. грн, укладений з порушенням вимог антикорупційного законодавства.

До органів обласної прокуратури надійшло 928 звернень, з яких більше третини безпосередньо до апарату обласної прокуратури. По суті вирішено 501 звернення, у тому числі 7, які надійшли від народних депутатів України, задоволено 12 звернень.

Основну частину вирішених звернень складають звернення з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (53%).

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Як приклад, за результатами розгляду заяв громадян органами обласної прокуратури розпочато 17 кримінальних проваджень.

Актуальним є питання забезпечення доступу до публічної інформації, яка перебуває у розпорядженні органів прокуратури. Упродовж 6 місяців 2022 року розглянуто 18 запитів у відповідності до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». Найчастіше запитувалась інформація з кадрових питань.

Прокуратурою активно проводиться роз’яснювальна робота, діалог з громадськістю, представниками місцевої влади та самоврядування з метою подальшої конструктивної співпраці, спрямованої на оперативне вирішення звернень та запитів, поновлення прав громадян у межах визначених законодавством повноважень.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники органів обласної прокуратури активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку в регіоні.

Задля формування в суспільстві об’єктивної думки щодо діяльності органів прокуратури та стану законності вжито заходів для налагодження ефективної комунікації із засобами масової інформації та органами влади з метою своєчасного доведення до відома громадськості інформації про найбільш важливі аспекти діяльності прокуратури.

Так, органами обласної прокуратури здійснено 1336 виступів у засобах масової інформації, в органи влади внесено 10 інформацій.

Обласною та окружними прокуратурами застосовуються можливості сучасних технологій для швидкого та ефективного донесення актуальних відомостей до громадян. Інформація щодо результатів роботи прокуратури розміщується на власних офіційних веб-сайтах в інтернеті. Органи прокуратури присутні у соціальних мережах, зокрема фейсбуці та твіттері, де на власних сторінках розміщують інформаційні та роз’яснювальні матеріали на теми, що становлять громадський інтерес.

На даний час органи Рівненської обласної прокуратури здійснюють свою діяльність у складі апарату обласної прокуратури та 5 окружних прокуратур (Вараська, Дубенська, Здолбунівська, Рівненська та Сарненська).

Станом на кінець півріччя штатна чисельність органів обласної прокуратури склала 197 посад прокурорів, з яких 82 перебувало у складі обласної прокуратури та 115 – в окружних прокуратурах. Вакантними залишалися 31 прокурорська посада, 16 – в обласній прокуратурі, 15 – в окружних прокуратурах. Укомплектованість кадрами становить 84 %.

Органами прокуратури й надалі докладатимуться максимальні зусилля для забезпечення ефективного виконання визначених законом повноважень з метою захисту інтересів держави, суспільства та громадян від протиправних посягань.

Відділ організаційного та правового забезпечення
​Рівненської обласної прокуратури