Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

На Рівненщині найнижчий рівень злочинності

09 серпня 2017

Про те, що досягнуто, і над чим треба працювати – розмова з Богданом Подубинським.

Наприкінці липня минуло сто днів з дня призначення Богдана Подубинського на посаду прокурора області. Про проблеми і здобутки у сфері прокурорського нагляду в області за результатами аналізу роботи правоохоронців у І півріччі Богдан Подубинський розповів нашому кореспонденту. Звісно, на всі теми відразу не поговориш, але ми спробували. 

Богдане Володимировичу, як вам Рівненщина, чи комфортно працюється?

– Однаково світлі враження і від краю, і від людей. Вже встиг звикнути і до притаманних області проблем. За чотири місяці побував в усіх районах, познайомився із колективами органів прокуратури, провів низку виїзних прийомів громадян – у Зарічному, Дубровиці, Острозі та Вараші.

Одразу відзначу: регіон непростий. Якщо говорити про специфіку області, то найголовніша проблема – у незаконному видобутку бурштину.

Що стосується криміногенної обстановки, то завдяки вжитим правоохоронцями заходам організаційного та координаційного характеру, досягнуто низки позитивних результатів з протидії злочинності та корупції. Закінчено ряд актуальних та резонансних кримінальних проваджень. Спільними зусиллями силовиків краю вдалося знизити криміногенну активність в області. За І півріччя рівень злочинності склав 59,7% (65,7% – за цей же період у минулому році), що менше, ніж у середньому по Україні (74,6%).

У області спостерігається зменшення скоєння особливо тяжких злочинів на 13,2%, тяжких – на 4,2%, середньої тяжкості на 10,8% та невеликої тяжкості на 11,3%. Разом з тим більше сталося умисних вбивств, правопорушень проти довкілля, злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, групою осіб та особами, які вже вчиняли правопорушення, зросла підліткова злочинність.

З початку року на території краю знешкоджено шість організованих злочинних груп. У бюджетній сфері скеровано до суду 12 проваджень (проти одного за аналогічний період минулого року), 18 – про корупційні правопорушення (проти 7), 4 у сфері земельних відносин (проти 1), 19 у сфері службової діяльності (проти 6), 16 – щодо незаконних оборудок у лісовій сфері (проти 7).

Але про достатню роботу правоохоронців говорити не доводиться, навіть якщо показники, які характеризують рівень злочинності на Рівненщині – одні з найнижчих у країні. Нікого нині не переконаєш, що усе в порядку, бо за вікном бачимо реальну картину.

На координаційній нараді керівників правоохоронних органів, яка нещодавно відбулася у прокуратурі області, ми обговорили шляхи забезпечення правопорядку та вирішення зазначених проблемних питань. За результатами наради розроблено комплекс узгоджених заходів, які сприятимуть підвищенню ефективності боротьби зі злочинністю та її профілактики.

Ви тільки побіжно торкнулися «бурштинової» теми. А якщо трішки конкретніше, що напрацювали за півріччя у цьому напрямку правоохоронці?..

– Проблема з бурштином має кілька аспектів – криміногенний, соціальний та природоохоронний. Це – втрачені мільйони гривень, які могли піти на розвиток краю та місцевого підприємництва, на покращення добробуту мешканців північних районів. Натомість через те, що не прийнято закон, який би регулював видобуток сонячного каменю – маємо те, що маємо:дерибан надр і соціальну напругу у північних регіонах. У незаконний промисел з року в рік втягується все більше осіб. Масштаб бурштинового лиха вимірюється не лише гектарами сплюндрованих лісів і полів. На поверхню вимивається цезій, який за минулі від катастрофи десятиліття опустився на безпечну для людей глибину.

У запропонованому на розгляд Верховної Ради законопроекті про видобування та реалізацію бурштину розроблено механізм функціонування цілісної системи щодо впорядкування вказаної діяльності: створення старательських артілей, юридичних або фізичних осіб – надрокористувачів, запропоновано процедуру погодження та виділення ділянок для видобування сонячного каменю тощо. Легалізація видобутку бурштину має відбуватися паралельно із законодавчим посиленням кримінальної відповідальності за його незаконний видобуток. Але закон так і не було прийнято у другому читанні, не були внесені зміни і до Кримінального кодексу.

Разом з тим відверто боюся, що із появою довгожданого закону все саме по собі не врегулюється, бо тривалий час із бурштином творилася вакханалія і люди звикли до самоуправства. Доведеться застосовувати жорсткі заходи, щоб усе лягло у правове русло, щоб старателі зареєструвалися та уклали договори на видобування бурштину, справно сплачували податки й реалізовували камінь виключно на спеціальних біржах.

Правоохоронці області діють у сучасному правовому полі – з початку року вилучили понад 1,2 тис кг бурштину-сирцю, 104 мотопомпи та 39 одиниць транспортних засобів. Зараз  у поліції області перебуває більше, ніж 2 сотні кримінальних проваджень за фактами незаконного бурштиновидобутку, 29 особам повідомлено про підозру, до суду скеровано 23 обвинувальних акти. Також розслідується 186 кримінальних проваджень за фактами придбання, отримання, зберігання чи збуту бурштину-сирцю, отриманого завідомо злочинним шляхом. Але поки що у сіті правоохоронців ловиться дрібненька рибка. Адже старатель стоїть на самому низу бурштинової піраміди і швидше є рабом, ніж господарем ситуації.

Говорячи про боротьбу із корупцією та хабарництвом, ви навели лише загальну цифру про кількість справ, переданих до суду. А якщо трохи конкретніше?

– За результатами півріччя слідчими Нацполіції в області та прокуратурою до суду було направлено 25 кримінальних проваджень щодо 24 осіб з обвинувальними актами про корупційні правопорушення, що у 2,5 рази більше, ніж за  аналогічний період минулого року.

Зокрема сім обвинувальних актів, які скерувала прокуратура до суду,  стосувалися вісьмох працівників правоохоронних органів. До кримінальної відповідальності було притягнуто шість працівників поліції, працівник пенітенціарної служби та митник. Також скеровано до суду 76 протоколів про адміністративні корупційні правопорушення. За результатами розгляду 35 протоколів до адмінвідповідальності притягнуто 22 особи, серед них – 6 депутатів сільських рад, 11 посадових осіб місцевого самоврядування, три колишні працівники поліції та СБУ.

Найсвіжіший приклад, вже у липні до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт щодо 2 працівників відділу кримінальної поліції Рівненського ВП ГУ НП в Рівненській області за фактом вимагання ними неправомірної вигоди в сумі 1000 доларів США у громадянки за не притягнення її до кримінальної відповідальності. Також у січні завершено спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою начальника інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області за фактом отримання неправомірної вигоди на загальну суму 25 тис. грн. Останній нині перебуває в міжнародному розшуку. До суду направлено обвинувальний акт і стосовно директора дочірнього підприємства «Клінічний санаторій матері та дитини з реабілітації хворих із захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» за фактом давання неправомірної вигоди в сумі 10 тис. грн. директору Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. Хабар призначався  за організацію збільшення кількості осіб, що будуть проходити санаторно-курортне лікування у вказаному санаторії.

Однак вважаю, що проведеної роботи – недостатньо. Активізації потребує робота із викриття корупціонерів серед посадовців вищих категорій, виявлення корупційних порушень у митній та земельній сферах, пов’язаних із незаконною рубкою лісу. Таке завдання поставив перед працівниками прокуратури та інших правоохоронних органів.

Область сколихнуло повідомлення про затримання головного лікаря діагностичного центру на взятті хабара. Чому затримання проводили працівники військової прокуратури, хіба цивільні справи у їх компетенції?

– Ні, це, як ви сказали, не їх компетенція. Проте особа, яка звинуватила лікаря у вимаганні хабара, чомусь звернулася саме до цього відомства. Тож, за законом, військова прокуратура повинна розслідувати це звернення. Слідство ще триває, тому не маю права розголошувати усіх деталей.

Віднедавна у області посеред ночі то тут, то там спалахують автівки. Чи вдалося затримати зловмисників? Що це – зведення особистих рахунків чи кримінальні розборки?

– На мою думку, це – зведення особистих рахунків. З початку року сталося 12 підпалів автомобілів. Одинадцять – у обласному центрі і один – у Сарненському районі. За результатом проведеного досудового розслідування кримінальне провадження у Сарненському районі закрито за відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення,  у одинадцяти провадженнях досудове розслідування триває. До суду з обвинувальним актом Рівненською місцевою прокуратурою скеровано лише одне кримінальне провадження вказаної категорії, досудове розслідування по якому розпочато ще у минулому році.

Мене, звісно, не задовольняє «кволий» стан розкриття таких злочинів, про що наголошував на координаційній нараді керівників силових органів.

Багато чуток ходило по краю у зв’язку із затриманням кількох керівників у лісовій галузі. Що ж сталося?

– На жаль, останнім часом боротьба з лісопорушеннями зводилася до викриття лісорубів, і лише двох працівників лісгоспів цього року було притягнуто до відповідальності. Адже часто ліс вирубується за потурання та за участі самих лісівників. Проблемні питання у цьому напрямі неодноразово розглядалися у прокуратурі на засіданнях міжвідомчої робочої групи з працівниками правоохоронних та контролюючих органів. Вважаю,  реальних здобутків буде досягнуто тоді, коли понесуть покарання усі, хто причетний до розкрадання лісу: як особи, які займаються незаконною порубкою та експортом деревини, так і посадовці високих чинів регіону, які сприяють розкраданню лісу. Переконаний, що боротьба з лісопорушниками буде ефективною лише тоді, коли винні нестимуть реальну, а не умовну міру покарання.

На сьогоднішній день у провадженні територіальних органів поліції Рівненської області перебуває 229 кримінальних проваджень з приводу незаконних оборудок у лісовій сфері, оголошено про підозру 20 особам, до суду направлено 16 обвинувальних актів, з них два – щодо службових осіб лісгоспів за фактами розтрати майна та службової недбалості. Для порівняння – у минулому році лише 9 проваджень у цій сфері було скеровано до суду.

Накладено арешт на лісодеревину загальним об’ємом майже 1 тис. кубометрів. Всього реалізовано вилученої у ході досудового розслідування лісодеревини з отриманням коштів у дохід держави на майже 117 тис. грн.

Останнім часом все частіше у пресі з’являються повідомлення про вибухи гранат у мирних оселях чи постріли з військової зброї, як аргумент у вирішенні конфліктів. Як правоохоронці протидіють цій напасті?

– Як не прикро, але в Україні дійсно збільшилася кількість правопорушень із застосуванням вогнепальної зброї та вибухівки. І в нашій області можна спостерігати, як побутові конфлікти закінчуються стріляниною, непоодинокі випадки коли в подвір’я громадян «залітають» гранати – це відлуння війни на сході України. З початку року на 69 % зросла кількість виявлених кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним поводженням зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (122 проти 72), до суду передано 28 кримінальних проваджень з обвинувальними актами та 59 з клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності.

Працівники правоохоронних органів намагаються здійснювати контроль за переміщенням зброї із зони АТО, працівники органів безпеки регулярно проводять спецоперації з виявлення та вилучення з незаконного обігу зброї. Але, як бачимо на ділі, все ж робота на цьому напрямку «кульгає». Законодавство передбачає позбавлення волі за незаконне зберігання чи поводження зі зброю, однак, якщо людина добровільно приносить її правоохоронцям, то вона не карається законом. І такі випадки добровільної здачі є.

Богдане Володимировичу, на завершення розмови, нашим читачам також хотілося б знати, як ви влаштувалися на новому місці, який маєте автомобіль, як проводите вільний від роботи час…

– Винаймаю квартиру у Рівному. Дружина допрацьовує до пенсії у Львові, тож незабаром переїде до мене. Щодо власної машини, то її у мене немає – у службових справах їжджу службовим авто. Якщо говорити про хобі, то займаюся спортом для підтримки здоров’я. На жаль, зараз на це залишилося зовсім мало часу. Поза роботою я така ж людина, як і всі. І відкритий для спілкування.

Спілкувалася Ліда ПОЛЬОВА

Газета «Вільне слово»,  09.08.2017 

http://vilneslovo.rv.ua/?p=3634

 

Прес-служба прокуратури Рівненської області