Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

На Рівненщині з незаконного користування повернуто 1145 га сільськогосподарських земель

30 вересня 2017

Вісник прокуратури, №9, 2017

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Таке положення закріплено у статті 14 Конституції України та у статті 1 Земельного кодексу України.  Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених законодавством. Але, як буває на ділі, не завжди зазначені органи, а також суб’єкти різних форм власності демонструють у цьому питанні законослухняність.

Рівненський край багатий на різноманітні види корисних копалин. Перш за все – це пісок, суглинки, граніт, вапняк, бурштин, інші природні ресурси. Однак, здебільшого землею намагаються користуватися не у визначеному законодавством порядку, а всупереч чинним правовим актам.  

Для органів прокуратури це є вагомою підставою, щоб представницьку діяльність у сфері земельних правовідносин вважати пріоритетним напрямом роботи. 

Проведеною у поточному році роботою на вказаному напрямку  прокуратурою Рівненщини досягнуто певних результатів. 

Загалом за період з січня по вересень 2017 року прокурори Рівненщини пред’явили позови на захист від неправомірного посягання більше 3 501 га земель вартістю 117 млн грн. Вже судами задоволено позовів щодо земель загальною площею 1307, 34 га вартістю 43 млн грн, реально повернуто 1145 га земель. 

Зокрема, заходи представницького характеру активно вживались у зв`язку із систематичною несплатою орендної плати, закінченням строків дії дозвільних документів, порушенням вимог законодавства при укладенні відповідних договорів, повернення земельних ділянок у власність держави або громади.

Ось приклади найбільш резонансних позовів у сфері земельних відносин. За позовом органів прокуратури Рівненської судом постановлено повернути державі з незаконного володіння цінні землі вартістю 12,2 млн. грн. Прокурори з'ясували, що у 2015 році закінчився договір оренди 4,5 га земель промисловості, укладений між Сарненською міською радою та одним і публічних акціонерних товариств, однак орендарем не здійснено жодних заходів щодо поновлення (пролонгування) відповідного договору або повернення земельної ділянки у власність держави. 

Щоб відновити порушені майнові права держави, у справу втрутилася прокуратура, яка домоглася у Господарському суді Рівненської області задоволення її позовних вимог на користь держави у повному обсязі .
Також за результатами позовної діяльності прокуратури розірвано між Березнівською районною державною адміністрацією та двома агрофірмами договорів оренди трьох земельних ділянок загальною площею 166 га та їх повернуто державі. Несумлінних орендарів позбавлено права користування землями, що розташовані за межами сіл Поліське, Балашівка та Прислуч Березнівського району, через те, що останні усунулися від виконання договірних зобов’язань та тривалий час не сплачували орендні платежі за користування землею, що призвело до ненадходження до бюджету значних сум коштів. 

З аналогічних підстав після втручання Сарненської місцевої прокуратури приватною структурою реально повернуто державі за актами приймання-передачі понад 560 га земель вартістю 6,3 млн. грн. У суді доведено, що усупереч укладеним в 2014 році між органами місцевої влади та одним із товариств договорам оренди останнє не лише  не сплачувало орендну плату за користування земельними ділянками, а й не здійснило жодних робіт з обробітку землі, яка надавалась для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 

Як відомо, привабливість земель водного фонду та рекреаційного призначення створює умови для непоодиноких порушень законодавства при їх відведенні та використанні, здійснення на них незаконної забудови. На такі порушення прокуратура Рівненщини  теж невідкладно реагувала.

Зокрема, після вивчення стану водо - та землекористування на території Зарічненського району виявлено порушення законодавства під час розпоряджання водосховищем «Сосно», вартість якого становить 7,3 млн. грн. Встановлено, що водний об’єкт площею 230 га передано в січні 2017 року в безкоштовне користування фермерському господарству на підставі незаконно прийнятого сільською радою рішення та укладеного між сторонами договору про управління майном, тоді як згідно з вимогами Водного та Земельного кодексів України такі об’єкти повинні надаватись обласною державною адміністрацією лише на умовах оренди.

Після вжиття прокурорами своєчасних заходів реагування судом визнано незаконними та скасовано рішення органу місцевого самоврядування, договору про управління майном, а також повернуто державі в особі Рівненської обласної державної адміністрації за актом приймання-передачі зазначений водний об’єкт. 
Представницькими заходами захищено землі, на яких видобувають надра та ростуть багаторічні ліси. 

Зокрема, на території Великомидської сільської ради Костопільського району товариство з обмеженою відповідальністю продовжувало користуватися 34 га землі, що розташовані незважаючи на те, що строки дії спеціального дозволу на користування надрами та договору оренди землі закінчився. Оскільки товариство з підстав припинення договору оренди землі обов’язок щодо повернення її орендодавцеві не виконав, то з метою захисту інтересів держави та витребування земель вартістю 755 тис грн з незаконного володіння до суду було заявлено Здолбунівською місцевою прокуратурою відповідний позов, який задоволено.

Представницька діяльність прокуратури щодо захисту інтересів громадян та держави у сфері земельних відносин має важливе значення, вимагає вжиття своєчасних, принципових та ефективних заходів реагування, спрямованих на реальне усунення порушень, відшкодування завданих збитків, притягнення до відповідальності як конкретних користувачів та розпорядників землі, так і посадових осіб відповідних контролюючих органів, якими не забезпечено виконання наданих повноважень щодо охорони і раціонального використання земель.  

На даний час в провадженні судів залишаються на розгляді позови органів прокуратури про повернення ще 1067 га земель вартістю майже 39,4 млн грн.

Окрім цього, упродовж 2017 року під час здійснення прокуратурою представницької діяльності виявлено 5 фактів про вчинення кримінальних правопорушень у сфері земельних відносин, у зв’язку з чим розпочаті кримінальні провадження.

Родючі та цінні землі Рівненщини  потребують сьогодні особливого захисту, тому прокурори у межах наданих повноважень,  аби унеможливити та запобігати незаконним земельним оборудкам, будуть вживати усіх можливих заходів та реагувати на наявні порушення. Робота із зазначених питань триватиме постійно.  

 

За матеріалами управління представництва 
інтересів громадянина або державі в суді
прокуратури Рівненської області