Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Прокуратура Рівненської області спільно із правоохоронними органами продовжує виявляти посадовців, які незаконно збагатились чи невчасно подали е-декларації

30 жовтня 2017

Вісник прокуратури, №10, 2017

Проблема протидії корупції продовжує залишатися однією з найактуальніших. Особливу увагу  законодавцем приділено  врегулюванню питання подання шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Такі порушення, як невиконання, або несвоєчасне без поважних причин виконання зазначених вимог, а також декларування недостовірних відомостей про доходи та майнові статки, відносяться до правопорушень, пов’язаних з корупцією. За вказані неправомірні дії встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність. 

З початку 2017 року спеціально уповноважені суб’єкти по боротьбі з корупцією на території Рівненської області скерували до суду 64 протоколи про вчинення чиновниками адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-6 КУпАП (порушення вимог фінансового контролю). 

За результатами судового розгляду цих справ прокурори домоглися притягнення до відповідальності вже 19 посадовців, на яких накладено штрафи. Серед покараних корупціонерів – 12 депутатів місцевих рад, 2 працівники поліції, 2 посадовці Рівненської обласної державної адміністрації, а також посадові особи місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права та 1 військовослужбовець Збройних Сил України. Більше ніж половина з надісланих до суду адміністративних  протоколів ще перебувають на розгляді.

Приміром, Сарненський районний суд до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу притягнув колишнього працівника поліції, який несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим порушив вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП (порушення вимог фінансового контролю).

Також працівники Дубенської місцевої прокуратури Рівненської області у суді довели винуватість двох депутатів Козинської сільської ради Радивилівського району (вже об'єднаної територіальної громади) у вчиненні аналогічного адміністративного правопорушення, пов’язаного із корупцією. Згідно із постановами районного суду від 22.08.2017 на депутатів також накладено адміністративні стягнення у виді штрафів.
А ось приклад виявлення факту неодноразового ігнорування посадовцем вимог антикорупційного законодавства. 

Зокрема, прокуратурою виявлено, що не задекларувала без поважних причин свої доходи і статки у  встановленому законом порядку жінка-керівник районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. В подальшому, за результатами проведеної перевірки Управлінням захисту економіки у Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України підтверджено факт виявлених прокуратурою порушень, про що складено відповідний протокол про вчинення адміністративного правопорушення, який у жовтні розглянуто та особу піддано штрафу. У подальшому до суду скеровано ще один протокол про вчинення цієї особою адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, у зв’язку з неподанням нею після звільнення з посади декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Ці матеріали перебувають на розгляді суду.

Окрім того, у поточному році органами прокуратури Рівненської області зареєстровано 48 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактами умисного неподання депутатами місцевих рад, а також суддями у відставці декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. 

Так, Рівненська місцева прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт у корупційному кримінальному провадженні за фактом умисного неподання керівником одного із структурних підрозділів Рівненської обласної державної адміністрації декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» (ознаки кримінального правопорушення, що передбачене ст. 366-1 КК України).

Встановлено, що цей керівник, достовірно знаючи про необхідність декларування шляхом реєстрації та внесення відповідних відомостей на офіційному веб-сайті НАЗК, умисно не подав до Єдиного державного реєстру декларацій власну е-декларацію за 2015 рік. У подальшому цей службовець не подав декларацію за 2016 рік при звільненні з державної служби, а також декларацію особи, що припинила діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування.

Тепер відповідальність за корупційний злочин визначить суд. Санкція статті Кримінального кодексу України передбачає покарання у вигляді штрафу, громадських робіт, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Також Здолбунівською місцевою прокуратурою встановлено, що головним лікарем одного із медичних закладів, який є одночасно депутатом Рівненської обласної ради, у декларації за 2016 рік не зазначено відомостей про укладення ним договору оренди земельної ділянки,  нормативна грошова оцінка якої становить півмільйона гривень. За даним фактом у липні 2017 року зареєстровано кримінальне провадження, яке скероване за підслідністю до Національного антикорупційного бюро України.

Нині за процесуального керівництва прокуратури триває досудове розслідування за фактом незаконного збагачення начальника одного із управлінь Головного управління ДФС у Рівненській області, який впродовж 2015-2016 років придбав квартиру та автомобіль загальною вартістю понад 1,5 млн грн, в той час як видатки на придбання вказаного майна значно перевищували доходи останнього.

Всього ж упродовж 2017 року за результатами надісланих правоохоронними органами протоколів про адміністративні корупційні правопорушення судами притягнуто вже 43 особи (удвічі більше, ніж у минулому році), з яких 19 депутатів сільських рад, 12 посадових осіб місцевого самоврядування, 3 працівники правоохоронних органів (поліція та СБУ), 2 державних службовці, 2 посадові  особи юридичних осіб публічного права. 

Також органи прокуратури Рівненської області внесли 151 подання у порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» на усунення причин та умов, що сприяли вчиненню правопорушень, пов’язаних з корупцією, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідності притягнуто вже 44 посадові особи та скасовано 1 неправомірне рішення, яке було прийняте внаслідок корупційного правопорушення.

Плідних результатів у боротьбі з корупційними проявами вдалося досягти також завдяки  об’єднанню зусиль прокуратури Рівненщини та Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем». Ця громадська організація змінила критику на допомогу правоохоронним органам. Як результат – на лаві підсудних опинились 2 посадовці органів державної виконавчої влади, а саме – чиновник  Корецької районної державної адміністрації за вимагання неправомірної вигоди в сумі 6,5 тис дол, та начальник відділу Демидівської районної державної адміністрації, який завдав збитки державному бюджету на загальну суму 682 тис грн. Обом загрожує покарання у виді позбавлення волі. 

Прокуратура Рівненської області у взаємодії з іншими правоохоронними органами та громадськими діячами продовжує активно протидіяти корупційним проявам у регіоні. Метою цієї роботи є суттєве зменшення рівня корупції, безумовне виконання вимог антикорупційного законодавства України. 

 

За матеріалами відділу організації діяльності 
у сфері запобігання та протидії корупції
прокуратури Рівненської області