Рівненська обласна прокуратура Rivne Region Prosecutor's Office

Тяжких злочинів стало менше. Інтерв'ю з Богданом Подубинським.

11 квітня 2018

Газета «Вільне слово», 11.04.2018 

У квітні минає рік, як Прокуратуру області очолив Богдан Подубинський. Про роботу, яку було зроблено протягом цього часу, про розслідування «гучних» справ, котрі на слуху у громадськості розмовляв наш кореспондент.

Богдане Володимировичу, як оцінюєте криміногенну ситуацію в області?

– Спільні узгоджені заходи усіх правоохоронних органів, що їх вжито торік, безперечно позитивно вплинули на криміногенну ситуацію області. Вважаю досягненням те, що у минулому році не допущено росту злочинності в регіоні. Її рівень значно нижчий, ніж в середньому у державі, на 10 тисяч населення було скоєно 98,2 злочини. Менше вчинено особливо тяжких, тяжких та середньої тяжкості кримінальних правопорушень, злочинів проти життя та здоров’я особи, власності, зокрема розбоїв, вимагань, шахрайств, проти безпеки руху та експлуатації транспорту.

На території області знешкоджено 7 організованих злочинних груп, з них 2 – з корупційними зв’язками. Діяльність 2 організованих злочинних груп полягала у незаконному видобуванні бурштину.

Закінчено ряд актуальних та резонансних проваджень.

Прокурорами забезпечено процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у понад 43 тис кримінальних провадженнях. Підтримано публічне обвинувачення у 2390 кримінальних провадженнях (у т.ч. з постановленням вироків – у 1816 провадженнях).

Окрім кримінального блоку прокуратурою ефективно реалізовувались функції представницького характеру.

За позовами прокурорів на захист інтересів держави судами стягнуто 169 млн грн. Завдяки прокуратурі попереджено незаконне виділення та повернуто з протиправного володіння майже 2 тис га земель.

Зокрема, за результатами представницької діяльності прокуратури у зв’язку із грубими порушеннями законодавства визнано недійсними процедури торгів та закупівлі робіт по очищенню доріг у м.Рівне на суму 64,2 млн грн.

Вже у цьому році прокуратурою області заявлено позов до суду про повернення у розпорядження держави земельних ділянок, що розташовані  на території Більсько-Вільської, Жовкинівської, Каноницької, Любахівської, Ромейської, Хиноцької, Городецької, Балаховицької та Старорафалівської сільських та Володимирецької селищної рад, загальна вартість яких сягає майже 300 млн грн.

За реагування ювенальних прокурорів поновлено права 1877 дітей. На захист інтересів держави у сфері охорони дитинства заявлено позовів до суду на суму 7,5 млн грн.

Прокурорами вирішено понад 3,6 тис звернень громадян. 1,2 тис жителів області були прийняті на особистому прийомі.

Звичайно, поряд із здобутками – є й невирішені проблеми. Надалі триває протидія бурштиновій лихоманці, незаконному використанню зброї, сепаратизму. І хоча ситуація на цих напрямах є контрольованою, про достатню роботу правоохоронців говорити ще не доводиться.

На контролі у громадськості перебуває хід судового розгляду низки гучних корупційних кримінальних проваджень. Коли, за вашими прогнозами, будуть ухвалені вироки стосовно двох сільських голів у Рівненському районі, високопосадовців облдержадміністрації? Чому досі немає покараних?

– Обвинувальні акти щодо двох сільських голів Рівненського району були скеровані до суду ще у 2015 та 2016 роках. Сума неправомірної вигоди, одержана фігурантами кримінальних проваджень є рекордною на Рівненщині –по півмільйона гривень одержав кожен з них. Тому й особлива увага до таких зухвалих корупційних злочинів. Вже відбулося понад 20-30 судових засідань у кожному з цих проваджень. Одне з них наближається до стадії судових дебатів.

Що стосується викритого у корупції високопосадовця із облдержадміністрації, то у суді вже допитано усіх свідків, триває дослідження матеріалів кримінального провадження у 5 томах.

Ще більше томів, а саме 9, налічує провадження стосовно посадових осіб Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації. Як вам відомо, виявлено та у суді доводяться систематичні факти одержання ними неправомірних вигод. Процес тривалий. Прокуратура області надіслала голові Рівненського міського суду лист з пропозицією додержання розумних строків судового розгляду даного кримінального провадження.

Коли буде поставлено крапку у розслідуванні земельних махінацій на Пагорбі Слави у Рівному? Міська влада вже засипала котлован, але чи понесуть винні покарання відповідно до закону за нищення довкілля та самовільне захоплення ласого шматка землі?

– Це кримінальне провадження розслідують слідчі поліції ГУНП в Рівненській області. А також за фактом зловживання посадовими обов’язками службових осіб одного із житлово-будівельних кооперативів. Нині тривають слідчі дії, спрямовані на встановлення осіб, причетних до організації незаконного будівництва та проведення робіт на відповідному будівельному майданчику та земельній ділянці. Окремі доручення слідчого виконують працівники Управління захисту економіки в Рівненській області Національної поліції України. Досудове розслідування триває.

Також слідчими Рівненського відділу поліції здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом складання завідомо неправдивого висновку експерта. Підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру судових рішень стали виявлені факти внесення до висновку судової земельно-технічної та будівельно-технічної експертизи неправдивих відомостей.

Процесуальне керівництво здійснювалось прокурорами Рівненської місцевої прокуратури, які відповідно до вимог КПК, скерували матеріали кримінального провадження за підслідністю до органів поліції Хмельницької області для подальшого досудового розслідування.

Як просувається розслідування бурштинового терористичного акту 2014 року? І чи вдається впливати на бурштинову проблему нині?

– Робота із збирання доказів у цьому кримінальному провадженні була копіткою. Прокуратура області скерувала до суду матеріали за обвинуваченням 12 осіб у вчиненні терористичного акту, закінченого замаху на вбивство з використанням зброї, мета яких була розподілити сфери впливу щодо незаконного видобутку бурштину.

Дослідження усіх обставин цього провадження здійснює Кузнецовський міський суд, який повинен допитати близько 100 свідків. Прокуратура наполягатиме на справедливому покаранні для кожного учасника, винного у скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинів.

Проблема незаконного використання надр залишається однією із найгостріших у області. Її можна врегулювати, прийнявши закон. А доти люди будуть нищити довкілля і грабувати власну державу. Бо хоч боротьба із старателями триває постійно, але вона не приносить відчутних результатів.

Проблема настільки вкоренилася у життя і свідомість місцевого населення, що підростаюче покоління вже й не пам’ятає, якими мальовничими раніше були пейзажі, які зараз називають «марсіанськими».

З метою попередження та локалізації цих негативних явищ, посилення результативності у боротьбі з незаконним видобуванням «сонячного каміння», у прокуратурі області у березні було проведено чергове засідання міжвідомчої робочої групи за участю представників усіх правоохоронних відомств та органів державного контролю. Визначено низку спільних, узгоджених заходів. 

Останніми роками ми стали свідками зумисних підпалів приватних будинків, автівок? Що робиться для викриття паліїв?

– Як не прикро, але зведення особистих рахунків між громадянами вирішується саме в такий спосіб. Стан досудового розслідування та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях за фактами умисного пошкодження майна шляхом підпалу чи вибуху, неодноразово розглядався на оперативних нарадах у прокуратурі області, у тому числі за моєї участі. Рішеннями нарад визначалися конкретні заходи для покращення та активізації досудового розслідування. Прокурори надавали конкретні вказівки.

Торік вдалося розкрити лише один такий злочин, зараз обвинувальний акт щодо цієї особи розглядається у суді.

Звісно, такий стан не задовольняє ні прокуратуру, ні суспільство. Прокуратура області у минулому та поточному роках скерувала керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області доручення про проведення службових розслідувань та притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які неналежно виконують свої службові обов’язки

На останній сесії облради деякі депутати ставили вам запитання: чому у новинах не називають правопорушників, чому не показують обличчя викритих злочинців…

– Це неможливо апріорі, оскільки існує презумпція невинуватості. У відповідності до ст.62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено у законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Кожен правоохоронець чи інший посадовець зобов’язаний поважати це фундаментальне право.

Адже поширення інформації про кримінальне переслідування особи може суттєво зашкодити її репутації, яку вже не можна буде відновити лише тим фактом, що провадження у подальшому може буде закрито чи суд не визнає вину особи доведеною. У таких випадках Закон стоїть на позиції захисту основоположних, невідчужуваних прав людини.

Ось вже кілька тижнів, як вступили у дію правки Лозового. Як нині працюється правоохоронцям?

– Ці правки дещо ускладнили роботу слідчих. Проте на Рівненщині немає проблем з призначенням та проведенням за ухвалою слідчого судді (хоча раніше про це виносилася лише постанова слідчого) судово-медичних експертиз за фактами смертей громадян.

Додам лише, що необхідність проведення таких експертиз стосується тільки тоді, коли є підозра, що особи померли насильницькою смертю чи при невстановлених обставинах і за цими фактами зареєстровано кримінальне провадження.

– Дякую за цікаву розповідь

Розмовляла Ліда ПОЛЬОВА

Джерело: http://vilneslovo.rv.ua/?p=5424